piątek, 28 marca 2014

Czopki

Opowiem Wam krótko w tym poście o interesującej stałej postaci leku - czopkach.
Jest najlepsza z nich, ponieważ wchłania się szybciej niż tabletki! Poza tym nie podrażnia przewodu pokarmowego, omija wątrobę i szybciej działa. Przyjazna dla dzieci. Problemy?Ależ oczywiście, że są:
niewygodna aplikacja we wstydliwym miejscu oraz czasem zła aplikacja (np. aplikacja do nieopróżnionej odbytnicy, aplikacja bez usunięcia opakowania, albo w gładko przyciętym opakowaniu - nie mam zdjęć, więc Wam nie pokażę, ale pewnie się domyślacie o co mi chodzi).
Bardzo dobre na zaparcia są czopki glicerynowe - masy kałowe pochłaniają wodę ze światła w jelitach, przez co zaparcia przestają być bolesne.  

Czopki mają działanie ogólne (np. ze środkami p/bólowymi - kiedyś robiłam porządki w domowej apteczce i znalazłam stare opakowanie czopków z Pyralginą - już wycofane; oraz z antybiotykami) lub miejscowe (przy hemoroidach). Czas wchłaniania jest zależny od podłoża. Podłoża do czopków dzielimy na lipofilne (np. Masło kakaowe - nie łączy się ze śluzem odbytniczym, ale rozpuszcza się w temperaturze ciała ludzkiego) i hydrofilne (łączą się ze śluzem, przez co szybciej wchłaniają się substancje do organizmu np. czopki o podłożu glicerynowo-żelatynowym).

Czopki powinny mieć średnią wagę:
- dla dzieci: 1,0 g
- dla dorosłego 2,0 g
- globulki: 2,0-5,0 g

W zawodzie farmaceuty można spotkać się różnymi technikami. Farmakopea zaleca wylewanie i wytłaczanie. Wytłacza się w czopkarce (film nie mojego autorstwa, ale przynajmniej możecie zobaczyć jak to ustrojstwo wygląda, a ile zabawy przy wyciskaniu!), a wylewa się przez podgrzanie podłoża (głównie masła kakaowego) z substancja czynną i wlanie do formy metalowej lub przy pomocy Unguatora (foremki z tworzywa sztucznego). Kiedyś jeszcze można było tworzyć czopki ręcznie, ale już się od tego odchodzi (no chyba, że lekarz zapisze pręciki docewkowe - wtedy trzeba)

Dla czopków warto poświęcić trochę czasu (przy produkcji oraz przy aplikacji - nie da się na szybko włożyć czopka, bo wypłynie stamtąd, gdzie nie powinien).

Mam nadzieję, że nie obrzydziłam Was tym postem oraz że przekazałam najważniejsze informacje. Więcej o czopkach na wikipedii oraz w książkach - Farmacja Stosowana, Receptura apteczna i Ćwiczenia z receptury.
Na zakończenie - czopki mojego autorstwa - jestem z nich dumna!

Od lewej: globulka, czopek (z białymi, miałko sproszkowanymi substancjami leczniczymi, za duży o 1 g) o podłożu z masła kakaowego wykonane w czopkarce, czopek z ichtiolem o podłożu z masła kakaowego wylewany do metalowej formy, a obok zapakowany ichtiolowy czopek)

4 komentarze :

 1. Stosowałam czopki a zasadzie to "gałki" propolisowe, są bardzo skuteczne na infekcje miejsc intymnych:) Swoją drogą, to cieszę się tu trafiłam, gdyż interesuję się ziołolecznictwem i medycyną naturalną:) pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, ze wpadłaś :) Propolis jest megafajny jeśli chodzi o infekcje

   Usuń
 2. A witaminy drogą czopka? Czy to działa lepiej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie spotkałam się jeszcze z czopkami zawierającymi witaminy, oprócz globulek, które mogą mieć w składzie witaminę A (podobno nie jest wchłaniana z odbytu: http://www.docsimon.pl/towar/preparation-h-czopki-12, a ile w tym prawdy to nie wiem). Jeszcze długa droga przede mną i dużo nauki. Pozdrawiam

   Usuń

Proszę o nieobraźliwe komentarze. Obrażania nie popieram.
Nie chciałabym również SPAMu. SPAM jest dobry ze SPAMem wśród SPAMu, ale nie tutaj, więc komentarze z tego działu będą usuwane. Pod SPAM podchodzą również prośby o wspólną obserwację (i tak patrzę na blogi komentatorów - jeśli są).
Nie przejmujcie się, że od razu komentarze się nie wyświetlają - są weryfikowane.