sobota, 15 marca 2014

Parafina ciekła - dobra czy zła?

W Internecie wielki hejt na temat parafiny ciekłej w kosmetykach. Sama parafina ciekła jest bezbarwna, gęsta i taka śliskawa w dotyku. Podobno jest komodogenna. Sprawdzę w różnych źródłach i dowiem się skąd ta popularna nienawiść. Na czerwono zaznaczę wady parafiny ciekłej, a na zielono zalety (jakieś na pewno ma).

Farmakopea Polska
Z Farmakopei VI najłatwiej mi się korzysta. Zobaczę historycznie, kiedy się pojawia po raz pierwszy w recepturze.
Mam! FP III (1954r.), to opis czas zacząć od najnowszych i najstarszych informacji.Parafina ciekła
Paraffinum liquidum
synonimy: Olej parafinowy; Oleum minerale album; Petrolatum liquidum;
Definicja: Oczyszczona mieszanina ciekłych nasyconych węglowodorów uzyskana z destylacji ropy naftowej.
Rozpuszczalność: Substancja nie rozpuszcza się w wodzie, trudno w etanolu 96%, miesza się z węglowodorami, olejkami i olejami (z wyjątkiem rycynowego)
Temperatura wrzenia: 300 st. C
Zastosowanie: Zewnętrznie jest stosowana jako środek zmiękczający, a wewnętrznie przeczyszczająco (dawka jednorazowa=15,0g; dawka jednorazowa maksymalna=30,0g; dawka dobowa do 50,0g).

Pierwsze bliskie spotkanie
Pierwszy raz z parafiną ciekłą spotkałam się na zajęciach praktycznych, następnie na praktykach w aptekach ogólnodostępnych. Najczęściej były to mieszanki do płukania gardła (z gliceryną, wit. A, wit.E) - pełniła funkcję rozpuszczalnika witamin - oraz maści, gdzie pełniła funkcje zmiękczające naskórek.

Gdzie jest jeszcze stosowana?

  1. W kosmetyce, ale o tym działaniu wspomniałam przed chwilą (no może zapomniałam o funkcji zwiększania lepkości i przyczepności do skóry).
  2. Jako środek poślizgowy stosowany do smarowania form przy sporządzaniu czopków z podłoży glicerynowych i żelatynowo-glicerynowych.
  3. Poprawia konsystencję w uniwersalnym podłożu do maści ocznych.
  4. W tabletkach przy powlekaniu i jako substancja smarująca.

Dlaczego tak bardzo źle?
Zatyka gruczoły przy nałożeniu na skórę, nie absorbuje wody. Nie da się tego zmyć niczym innym, tylko olejem lub inną mieszaniną węglowodorów. Parafina zaburza wchłanianie części substancji leczniczych (wada leków przeczyszczających) nawet z tranu. Nie dziwię się już, że ma taką złą opinię...
Jednak ma swoje zalety - łatwo można wyjałowić, tworzy ładne emulsje, nadaje konsystencję, ale na tym się kończy cala ładna bajeczka.
Czemu by nie zastąpić parafiny całkowicie gliceryną w kosmetykach? Życie byłoby takie piękne.

Znalazłam ciekawy sposób na zmycie parafiny z włosów - patrzcie!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Proszę o nieobraźliwe komentarze. Obrażania nie popieram.
Nie chciałabym również SPAMu. SPAM jest dobry ze SPAMem wśród SPAMu, ale nie tutaj, więc komentarze z tego działu będą usuwane. Pod SPAM podchodzą również prośby o wspólną obserwację (i tak patrzę na blogi komentatorów - jeśli są).
Nie przejmujcie się, że od razu komentarze się nie wyświetlają - są weryfikowane.