niedziela, 13 kwietnia 2014

Po ilu kostkach się uśmiechniesz? Co nieco o Pu-Erh w kostkach.

Po ilu kostkach Ty się uśmiechniesz?
 Na razie nie opowiem Wam niczego nieznanego herbacie. Opiszę trochę Pu-Erha ze strony bardziej smakowej, a ogólny opis tego rodzaju herbaty pozostawiam na później.

Pu Erh jest herbatą czerwoną (w jakimś artykule spotkałam się nawet, że herbata czarna=czerwona). A może jednak jest czarną? To już zależy od nazewnictwa (według koloru naparu lub według stopnia fermentacji). Zakładam, że Pu-Erh jest herbatą czerwoną, ponieważ czarna Yunnan różni się smakiem Pu-Erha Yunnan.

Pierwszym 'moim' Pu-Erhem był Pu-Erh z Tesco, ekspresowy i to w dodatku o smaku cytrynowym. Wiedziałam o istnieniu kostek, więc zapragnęłam spróbować i porównać. Pierwszymi kostkami były Haichao Tea Blocks (te w brązowym opakowaniu). te herbatki mogę parzyć maks 3 razy, ponieważ później są mniej dobre. Te ekspresowe przy II parzeniu są już całkowicie niesmaczne.Wracając do kostek i gniazdka1. Haichao można kupić prawie wszędzie, swoją kupiłam na czarymary.pl
2. Mini Pu-Erh Toucha został zakupiony w Arkomie
3. Pu Erh Fang Thu w smacznaherbata.pl1. Toucha - forma gniazdka
2. Fang Thu - kostka
3. Haichao - mniejsza kostka

Parzenie

Pu-Erh parzy się w temperaturze 96 °C od 3-4 minut (można skrócić czas pierwszego parzenia o minutę). 1 kostka na filiżankę. Kostka stopniowo ulega rozkładowi (nie mylić z innym rozkładem ;) ) w szklance
Kolor naparu i suszu


Kolorem się nie nie różnią. Najmniej suszu i najwięcej pyłu ma Haichao. Najlepszy, najbardziej aromatyczny napar wyszedł z Fang Thu. Oczywiście było w nim więcej suszu, bo kostka była większa.

Smak

W 3 przypadkach był ziemisty, dość smaczny. Nie narzekam, ale większość osób nie lubi tej herbaty ze względu na charakterystyczny smak ziemi. Uważam, że do Pu-Erha trzeba się przyzwyczaić jak do Yerba Mate.

Inne Formy
Z prasowanych herbat poza gniazdkami i kostkami są ciastka (Bǐngchá), melony (Jīnguā), grzybki (Jǐnchá), cegiełki (Zhuānchá).
Pu-Erhy są pakowane głównie w papier, plastik. Słyszeliście kiedyś o pakowaniu herbaty w bambus? Tak się składa, że jest też taka forma pakunku. Można taką pałkę kupić o tu. Tylko kto tyle sam wypije?

Spotkał się ktoś może z formą grzybka lub melona?
Piliście Pu-Erha - jak wrażenia?

2 komentarze :

  1. Miałam kiedyś Pu-Erch w kostkach ale osobiście bardziej smakuje mi czerwona herbata aromatyzowana. Lubię grejfutową i cytrynową w formie ekspresowej (kupuję w rossmannie).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Która to jest? Te z Bio-Active czy są jakieś z King's Crown?

      Usuń

Proszę o nieobraźliwe komentarze. Obrażania nie popieram.
Nie chciałabym również SPAMu. SPAM jest dobry ze SPAMem wśród SPAMu, ale nie tutaj, więc komentarze z tego działu będą usuwane. Pod SPAM podchodzą również prośby o wspólną obserwację (i tak patrzę na blogi komentatorów - jeśli są).
Nie przejmujcie się, że od razu komentarze się nie wyświetlają - są weryfikowane.