czwartek, 16 października 2014

Wracam do Vicco vajradanti, ale już z dodatkiem!

Pamiętacie może pastę Vicco Vajradanti? Moja ulubiona pasta! Tak ulubiona, że chciałam nawet spróbować z proszkiem, więc dokonałam zakupu na allegro w sklepie Anled (tutaj witryna internetowa sklepu - mają tani olej kokosowy i inne kosmetyki) - GIGAPASTA kosztowała mnie 18,99 zł/200 g, a proszek 13,50 zł/100 g. Dość tanio ;) O paście będzie niewiele, bo opisywałam wcześniej, dziś bohaterem posta będzie proszek do czyszczenia zębów Vicco vajradanti.

Pasta do zębów
Czemu o paście? Wiecie czym się różni od mniejszego opakowania? Na kartonie jest ładnie wypisany skład (jestem w domu! - nawet dobrze oznaczyłam roślinki). Druga różnica to wielkość. Ta tuba jest gigantyczna! Poza tym innych różnic brak ;)
INCI

Proszek do czyszczenia zębów
Opakowanie
Plastikowe pudełko, prawdopodobnie polietylen o dużej gęstości (2 na spodzie opakowania). Hermetycznie zamknięte, w środku mamy 100 g proszku. Przeznaczony do sprzedaży tylko Indiach, Mauritiusie i krajach SAARC. Produkty Vicco nie są testowane na zwierzętach, są wegetariańskie (brak w składzie zwierzęcych składników). Nie zawiera kredy (węglanu wapnia, który jest związkiem ściernym) i węgla (choć węgiel nawet fajnie daje sobie radę z wybieleniem zębów - patrz Zielony Zakątek).

Wygląd i konsystencja
Brązowy proszek o mocnym (!) zapachu goździków i cynamonu. W smaku słony, olejkowy. Nakładanie palcem nie wchodzi w grę, bo wchodzi pod paznokcie.


Skład
INCI
Jak to Vicco vajradanti ma w zwyczaju - mamy całą litanię składników ziołowych i tajemnicze excipients. Napisałam do Vicco czy napisaliby mi skład substancji dodatkowych (na razie korzystam z tej strony). Pozwolę sobie na funkcję kopiuj-wklej, bo większość składników została opisana przy paście Vicco vajradanti. Każdy gram proszku zawiera:








1. Bakul (0,22g) kora z Mimusops elengi - po angielsku nazywają je hiszpańską wiśnią lub drzewem pociskowym - ma działanie ściągające, przeciwrobacze, chłodzące, tonizujące i przeciwzapalne. Ma zastosowanie w leczeniu paradontozy i próchnicy, przy krwawiących dziąsłach, wypadaniu zębów.
2. Babhul (0,06g) - sproszkowana kora akacji arabskiej (Vachellia nilotica ssp. indica). Ma działanie ściągające, hemostatyczne, przeciwrobacze.
3. Manjishtha (0,06g) - (Rubia cordifolia)- z angielskiego marzana pospolita, marzana indyjska. Stosowany jest korzeń. Ma działanie ściągające, stosowany w chorobach krwi (oczyszcza ją, działa hemostatycznie).
4. Kavab-Chini (0,06g)- owoce żółtodrzewa oskrzydlonego (Zanthoxylum rhetsa). Działa ściągająco i aromatycznie przez zawartość żywic i olejków. Niweluje przykry zapach z ust.
5. Cukier (0,06g) - dodatek - polepsza smak i zapach, ale również przyczynia się do rozwoju próchnicy - excipiens.
6. Jambhul (0,05g) - kora czapetki kuminowej (Eugenia jambolana) z rodziny mirtowatych - jest bogata w przeciwutleniacze. Stosowana także w homeopatii.
7. Vajradanti (0,04g) - łodyga barlerki (Barleria prionitis), z angielskiego potocznie zwana najeżonym kwiatem. Działa hemostatycznie, przeciwzapalnie.
8. Trifala (0,04g):
   - Amla - owoc liściokwiatu garbnikowego (Phyllantus emblica) ma działanie hemostatyczne, ściągające, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, regenerujące tkanki. Zawierają bardzo dużą ilość witaminy C.
   - Harda - owoc migdałecznika chebułowca (Terminalia chebula) - surowiec garbnikowy, działa ściągająco, przeciwzapalnie.
   - Behada - owoc migdałecznika belerica (Terminalia belerica) ma podobne działanie do innych migdałeczników.
9. Alum (0,038g) - Ałun potasowy (Alumen) - działa ściągająco jak wszystkie sole i pochodne glinu.
10. Bor (0,02g) - kora głożyny pospolitej (Zizyphus jujuba) - działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, ściągająco.
11. Khair (0,02g) - kora akacji katechu (Acacia catechu) - ma działanie mocno ściągające, zawiera garbniki.
12. Patang (0,02g) - łodyga brezylki sappan (Caesalpinia sappan) - działa antybakteryjne, przeciwzakrzepowo, mocno ściągająco
13. Jeshthamadh (0,016g) - korzeń lukrecji gładkiej (Glycyrrhiza glabra) - działa ściągająco, przeciwzapalnie, przeciwbólowo, odkażająco, powlekająco, wzmacnia zęby.
14. Anant Mul (0,01g) - korzeń indyjskiej sarsaparilli (Hemidesmus indica) - ma działanie odkażające i przeciwzapalne.
15. Maifal (0,01g) - owoce dębu galasowego (Quercus infectoria) działa mocno ściągająco, przeciwzapalnie i odkażająco (antyseptycznie).
16. Akkalkadha (0,01g) - łodyga bertramu lekarskiego (Anacyclus pyrethrum) działa przeciwzapalnie.
17. Lavang (0,005g) - owoc czapetki pachnącej (Syzygium aromaticum) jest bogaty w garbniki i olejek eteryczny zawierający głównie eugenol - działa znieczulająco, ściągająco, odkażająco i wzmaga działanie ślinianek.
18. Ajwan (0,005) - owoc chropawca koptyjskiego (Carum copticum). Owoce są stosowane jako przyprawa. Ma działanie odkażające.
19. Acrod (0,003g) - kora orzecha włoskiego (Juglans regia) zawiera garbniki, olejek eteryczny i witaminę C. Działa ściągająco, przeciwkrwotocznie, odkażająco.
20. Dalchini (0,002g) - kora cynamonowca cejlońskiego (Cinnamomum zeylanicum) jest bogata w garbniki, śluzy i olejek eteryczny, więc działa ściągająco, powlekająco i odkażająco. Uśmierza ból zębów.
21. Excipiens (0,251g): sól i substancje smakowe q.s.

Zastosowanie, działanie i ocena
Preparat ma wzmacniać dziąsła, zęby oraz działać przeciwzapalnie, zwalczać opuchliznę dziąseł, paradontozę i krwawienia dziąseł. Dla najlepszych rezultatów stosować raz dziennie - masować delikatnie dziąsła przez dwie minuty, przez 5 minut masować zęby i dziąsła proszkiem na szczoteczce do zębów. Wypłukać jamę ustną.
Bardzo mi się podoba działanie - ładnie ściąga, nie czuć soli podczas masowania. Nie jest tak aktywny w działaniu jak bohaterowie kina Bollywood, ale daje radę! Ocena: 9,5/10 za ten cukier.

Stosowaliście? Co myślicie o proszkach wzmacniających zęby? Jakie polecacie (w zapasach mam proszek Dabur, widziałam, że są w sprzedaży proszki do mycia zębów Babuszki Agafii)?

6 komentarzy :

  1. Czy ten proszek nakładasz na szczoteczkę i myjesz zęby czy np. palcem masujesz zęby i dziąsła?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Próbowałam samą szczotką, ale się nie dało wmasować ładnie w dziąsła. Najpierw sypię troszeczkę na rękę i z ręki palcem - masuję dziąsła przez chwilkę (później czyszczę proszek spod paznokci...) - nie liczę dokładnie tych 2 minut ;) Później nie nakładam, tylko masuję szczoteczka do zębów - tak jak bym je myła bez pasty. Myję tak długo aż większa część spłynie ze śliną do odpływu, bo jakoś ten proszek zwiększa produktywność ślinianek

      Usuń
    2. Dziękuję za odpowiedź. Z chęcią wypróbowałabym ten proszek, zwłaszcza że jego skład jest imponujący:)

      Usuń
    3. Magiczne Indie miały go w asortymencie, ale oczekują na dostawę. Myślę, że wystarczy na długo (Family Pack podobno to jest)

      Usuń
  2. nie wiem, jakoś nie wyobrażam sobie mycia zębów proszkiem...

    OdpowiedzUsuń

Proszę o nieobraźliwe komentarze. Obrażania nie popieram.
Nie chciałabym również SPAMu. SPAM jest dobry ze SPAMem wśród SPAMu, ale nie tutaj, więc komentarze z tego działu będą usuwane. Pod SPAM podchodzą również prośby o wspólną obserwację (i tak patrzę na blogi komentatorów - jeśli są).
Nie przejmujcie się, że od razu komentarze się nie wyświetlają - są weryfikowane.