piątek, 14 listopada 2014

Syrop nagietkowy

Chciałam zrobić syrop nagietkowy - wyszło, że zrobiłam mieszany :D Przez to, że robiłam go na szybko i bez głębszego zastanowienia (mama piekła ciasto amoniakowe, przekładane musem jabłkowym i chciała zrobić polewę, więc musiałam się spieszyć) nie wyszło mi lege artis. Tutaj opiszę jak powinno być poprawnie, trochę zmodyfikowałam przepis z mojej ulubionej wikkańskiej, już lekko zużytej książki. Zapraszam!
Syropek
Źródła i zastosowanie
Pierwsza moja książka o dotycząca pogaństwa i kultu Wicca. Ma kilka wypalonych dziurek - nie pamiętam czy rozpalone kadzidełko na nią spadło, a może to była świeczka? Nvm. Zachwycił mnie przepis na syrop nagietkowy i dwa razy zrobiłam taki syropek. Był smaczny. Po kilku latach (dokładniej wczoraj) zauważyłam, ze ten przepis jest niedokładny - szkoła mnie chyba zepsuła O.o
Źródło przepisu

PRZEPIS



















Chciałam zrobić według przepisu, ale stwierdziłam, że zrobię po swojemu na syropie prostym (Sirupus simplex) w ilości 1,5 l. Miałam tylko 50,0 gramów koszyczków nagietka (Calendulae anthodium), potrzebowałam 75,0 g suszu, więc chciałam czymś uzupełnić. Wzięłam niecałą łyżkę kłącza imbiru (Zingiberis rhizoma) - nadaje lekkiej ostrości, 2 łyżki kory lapacho (Tabebuiae cortex) - wszystkie osoby, z którymi się spotkałam i piły odwar z lapacho, mówiły, że jest smaczne! Do przepisu miałam dodać kroplę olejku lawendowego, w końcu stwierdziłam, że nagietek jest wystarczająco olejkowy.
Olejek lawendowy odpada
Wybrałam te składniki
Tak wygląda lapacho i imbir - tyle wzięłam na 1,5 l syropu
PRZEPIS ZMODYFIKOWANY

Sirupus simplex wg. FP VI
Sacchari 64,0
Aquae ad 100,0
M.f.sir.
Sacharozę rozpuścić w wodzie, roztwór doprowadzić do wrzenia, cedzić na gorąco, uzupełnić wodą do 100 części i zmieszać.

Syrop wielokierunkowy 0,5 l
Robiłam na 1,5 l, jednak dla niektórych może to być za dużo, więc zmniejszyłam dawkę na etykiecie do 0,5 l. 
Skład
Jak wykonać?
Zapomniałam zrobić porządnie i spirytus dodałam na końcu. Teraz poprawnie:
1. Skrop surowiec spirytusem, by lepiej ekstrahował substancje czynne
2. Zrób odwar - do surowców dolej 150,0 g przegotowanej wody. Zagotuj. Gotuj na małym ogniu pod przykryciem przez 30 minut. Odcedź przez watę na lejku do innego rondelka. Sama cedziłam na wadze kuchennej, by od razu wiedzieć jaką ma wagę - takie zboczenie zawodowe - na pewno spora część wody została pochłonięta przez surowiec lub wyparowała. Przepłucz surowiec przegotowaną wodą i uzupełnij całkowitą ilość odwaru do ilości 180,0. Odwar ma smak mocno olejkowo-gorzki.
3. Do gorącego odwaru dodaj wcześniej odważone 320,0 g cukru białego lub brązowego. Jeśli cukier się nie rozpuści to grzej na wolnym ogniu, mieszając. Na pewno się rozpuści. Cukier łagodzi gorycz olejku i syrop staje się smaczny.

4. Przecedź do butelek (lub butelki) przez gazę na ciepło (mniej strat). Jak przestygnie - schowaj do lodówki, a przed użyciem wstrząśnij.

Działanie i zastosowanie syropu
Immunomodulujące, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne. Teoretycznie polepsza humor. Stosowany w bólach gardła, przeziębieniach, grypie, w celu podwyższenia odporności.

Mam nadzieję, że przepis się Wam przyda - jest łatwy do przygotowania ;)

17 komentarzy :

  1. A do mnie dziś dotarła maść nagietkowa OTC :).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O, fajnie :) Kiedyś będę próbowała ją robić.
      W książce Klaudyny Kosmetyki, które zrobisz w domu jest przepis na maść.
      Myślę, że sposób wykonania maści typowo takiej OTC ręcznie jest jak maści majerankowej (tylko znać proporcje) :)
      U doktora Różańskiego jest jeszcze inny przepis na maść

      Usuń
    2. Ja zrobię ten nagietkowy tylko z mniejszą ilością cukru. Susz może być taki kupny z apteki, np. Flos, tak? A imbir taki jak w dziale z przyprawami?

      Usuń
    3. A i czy mogę posłodzić miodem lipowym zamiast cukru? I jeśli tak to w jakiej proporcji i w jakiej temperaturze by miód nie stracił swoich właściwości?

      Usuń
    4. Miód podgrzewać max. do 40 stopni celsjusza, później się psuje.
      Pogooglałbym, czy próg nie jest niższy niż 40 st. - ale ja tworząc miodownicę (mieszanka miodu z wodą ;) ) zwykłem używać wody o tej temperaturze i działało pozytywnie.

      Usuń
    5. Oj nie wiem jak to z tym cukrem :o Zwykle się robi syropy właśnie w takiej proporcji, by miały odpowiednią gęstość i lepkość (taka ochrona przed drobnoustrojami). Pewnie, że tak - na takim zrobiłam (miałam z Farmvitu). Imbir miałam z Flosu ;)
      Jeśli chcesz miodu to poniżej 40 st. C - wyjdzie mieszanka miodowo-nagietkowa. Wtedy jest większy nacisk na wstrząsnąć przed użyciem i trwałość. Teraz się wzięłam za lekturę o miodach, więc trochę się dokształcę z apiterapii :D (będzie lvl up!)

      Usuń
    6. A gdzie kupiłaś imbir z flosu? Bo widzę, że na dozie nie ma. I jeśli nie znajdę takiego u siebie, to może być sproszkowany imbir jak w dziale przypraw, czy nie?

      Usuń
    7. W sklepie zielarsko-medycznym na osiedlu. Apteka też może z hurtowni zamówić, ale będzie drożej niż bezpośrednio u producenta - zależy w jakiej hurtowni się zaopatrują ;)
      Może być taki sproszkowany - i tak zostanie na wacie podczas cedzenia :D

      Usuń
  2. Znam tylko tinkturę z nagietka, którą stosuję jako skłądnik mieszanki dr Różańskiego bóle skurczowe brzucha.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeszcze nie robiłam nalewki. Musiałabym kupić spirytusu 1 l i zrobić 250 ml 40%, 250 ml 70%, 250 ml 50% i spróbować jakiś farmakopealnych lub innych :D

      Usuń
  3. O, to coś dla mnie :) spiszę sobie przepis i na pewno wypróbuję :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Emilko chyba wiem, ale wolę mieć pewność.
    Podaj, proszę, które proporcje są właściwe:
    Dawka a)
    1,5 l wody1,5 l wody
    -1,5 l wody
    -75 g suszu
    -960 g cukru

    Dawka b)
    Na 0,5 l:
    - o,5 l wody
    - 75 g suszu
    - 320 g cukru

    Wszystko już mam, łącznie z imbirem. Czekam więc na potwierdzenie, która wersja :-) Dziękuję :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proporcje a) są właściwe. Przy b) należy zmniejszyć ilość suszu do 25 g (czyli mała paczuszka płatków z Kawonu)

      Usuń
  5. Pięknie dziękuję :-)

    OdpowiedzUsuń

Proszę o nieobraźliwe komentarze. Obrażania nie popieram.
Nie chciałabym również SPAMu. SPAM jest dobry ze SPAMem wśród SPAMu, ale nie tutaj, więc komentarze z tego działu będą usuwane. Pod SPAM podchodzą również prośby o wspólną obserwację (i tak patrzę na blogi komentatorów - jeśli są).
Nie przejmujcie się, że od razu komentarze się nie wyświetlają - są weryfikowane.