sobota, 25 kwietnia 2015

Miód rzepakowy (Mel Rapae)

Wcześniej opisywałam miód słonecznikowy, dziś post o miodzie nektarowym rzepakowym, który swoją drogą się już skończył, bo już wcinam na dniach miód mniszkowy.


Pochodzenie
Polska. Jest to jeden z licznych rodzajów miodu o powszechnej dostępności. Miód rzepakowy pozyskiwany jest z rośliny kapusta rzepak (Brassica napus) z rodziny kapustowatych (Brassicaceae), dawniej krzyżowych (Cruciferae). Tak, z tej rośliny, z której nasion jest wytłaczany popularny olej rzepakowy.

Konsystencja i smak
Miód częstszy do zdobycia o barwie kremowobiałej o lekko cierpkiej nutce i słodkim smaku.

Skład chemiczny
Woda 16,5-19,8%, cukry 81%, enzymy rozkładające cukry (plus inne enzymy), acetylocholina, związki fenolowe (~355 mg/kg), olejki eteryczne, gorycze, saponiny, witaminy: C, K i z grupy B.

Średnia kwasowość (pH)
3,98

Działanie
Tonizujące na mięsień sercowy, ułatwiające detoksykację.

Zastosowanie
W chorobach dróg żółciowych, miażdżycy, niewydolności krążenia. Zwykle bywa tak, że miody z danego gatunku rośliny nabierają jego cech prozdrowotnych, więc nie będę się tu rozdrabniać ze spektrum działania. Odsyłam do źródeł, głównie pozycji II :)

Źródła
- Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia, Występowanie związków fenolowych w miodzie pszczelim [dostęp 25.04.2015]
Charakterystyka miodu rzepakowego, art. z miesięcznika Pszczelarstwo, 2011 [dostęp 25.04.2015]- Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia, Miód. Skład i właściwości biologiczne, Rzeczpospolita SA, 2008, Warszawa, ISBN 978-83-60192-82-5

4 komentarze :

 1. rzepakowego jeszcze nie miałam

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam miód rzepakowy, ma fajny smak, choć chyba wolę słonecznikowy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. lepszy jest słonecznikowy, o tak :)

   Usuń

Proszę o nieobraźliwe komentarze. Obrażania nie popieram.
Nie chciałabym również SPAMu. SPAM jest dobry ze SPAMem wśród SPAMu, ale nie tutaj, więc komentarze z tego działu będą usuwane. Pod SPAM podchodzą również prośby o wspólną obserwację (i tak patrzę na blogi komentatorów - jeśli są).
Nie przejmujcie się, że od razu komentarze się nie wyświetlają - są weryfikowane.