sobota, 2 maja 2015

Czym wyleczyłam moje problemy na skórze głowy?

Byłam przekonana, że to podrażnienie szamponami powoduje u mnie łuszczenie, stany zapalne. Przeglądając i układając w szufladach z maściami wpadł mi w oko Cerkogel 30. Poszłam później do pani mgr z pytaniem:
- Pani magister, co mi Pani poleci: Zoxin Med czy Nizoral?
- Wie pani, że generyki mogą mieć inną przyswajalność np. Amaryl 1 ma konkretnie 1 mg glimepirydu. Tańszy zamiennik może mieć inną przyswajalność, więc przyswoi się 0,8 mg - 1,2 mg substancji czynnej. Czy nie rozregulowałoby to poziomu cukru chorego na cukrzycę?[1]
Wybrałam Nizoral mimo tego, że droższy. Przeczytałam ulotkę (dostępna tutaj) - nada się i na łupież i na łojotokowe zapalenie skóry głowy.
Wcześniej kupiłam szampon przeciwświądowy z Ziaji (głupia byłam - kupiłam najpierw szampon, później zdobyłam próbkę - patrz Denko). Niestety nie mogłam go używać, bo robiły mi się zmiany atopowe, swędziało i cholera jedna wie co jeszcze ;)
Po zastosowaniu Cerkogelu, Nizoralu, a na końcu szamponu przeciwświądowego (można zamienić miejscami Nizoral z Ziają), skóra głowy była oczyszczona, po jakimś czasie żadnych zmian skórnych. Przy pierwszych dwóch użyciach profilaktycznie zażyłam wapń w formie rozpuszczalnej. Później się obyło bez niego. Przedstawiam zbawienny duet z szamponem przeciwświądowym obok.

1. Żel keratolityczny do skóry głowy CerkoGel 30 Cerko Cosmetics
INCI
Gęsty, lepki, bezbarwny żel
Mocznik w stężeniu 30% działa keratolitycznie, czyli złuszczająco na naskórek. Dodatkowo zmiękcza. Produkt jest świetny, nie zawiera konserwantów, barwników, substancji zapachowych. Forma gęstego żelu. Ma kwas mlekowy w składzie, argininę, nawilżający polisacharyd. Wziąć małą ilość, rozsmarować na skórze głowy, po 30-40 minutach wyczesać/spłukać. Osobiście biorę większą ilość, bo  mam dużo włosów, przez co ciężko dostać się do wszystkich zakamarków. Przy dużej ilości żel skleja włosy, więc stosuję przed myciem włosów.
Cena żelu się waha od 15-18 zł.

2. Szampon leczniczy Nizoral Johnson&Johnson
INCI
Jasnoróżowy żel
Nizoral zawiera substancję czynną ketokonazol o stężeniu 2%. Jest to syntetyczny lek przeciwgrzybiczy, pochodna imidazolu, o szerokim zakresie działania.
Co takiego robi? Hamuje syntezę sterydów w komórkach ludzkich i komórkach grzybów. Żeby ketokonazol się dobrze wchłaniał, potrzebne jest środowisko kwaśne [2] - stąd stężony kwas solny w składzie szamponu.
Jak każdy lek może wywoływać działania niepożądane. Wszystko w ulotce.
U mnie nie wywołał skutków ubocznych, a pomógł. Każdy organizm jest inny :)


3. Szampon łagodzący Kuracja przeciwświądowa Ziaja MED
Konsystencja
Skład i jego opis znajdziecie w denku z zeszłego miesiąca. Tu przedstawię tylko konsystencję: bezbarwny, o obniżonej gęstości żel.






Adnotacje:
1. Po dotarciu do domu chciałam poszukać danych na temat generyków leków, bo przecież w pracy mam obowiązek proponować tańsze odpowiedniki. Zapraszam do przeczytania artykułu na stronie Aptekarza Polskiego - Leki oryginalne czy leki generyczne?.Zauważyłam, że pacjenci (w tym 1 członek rodziny) nie chcą zamieniać leku Zocor, bo po generykach poziom cholesterolu jak był wysoki tak jest (statyny obniżają poziom cholesterolu we krwi). Z Aspiryną Bayera i polską Polopiryną jest też podobnie, bo w Polopirynie są stosowane jakieś izomery kwasu acetylosalicylowego. O innych różnicach nie wspominam bezpośrednio.

2. Farmakologia, Podstawy farmakoterapii tom II pod red. Wojciecha Kostowskiego i Zbigniewa S. Hermana, PZWL, wyd. III, 2008 Warszawa, ISBN 978-83-200-3726-5
Skorzystałabym z Farmakologii p. Jańca, ale pożyczyłam koledze z pracy, by się dokształcił.

10 komentarzy :

  1. Używałam i testowałam już przeróżnych kosmetyków i prawie leków na swojej głowie ... mogłabym również o nich napisać, ale fajnie, że piszą inni :) Pozostawię jedynie swój maleńki komentarz. Ziaja u mnie wylądowała w koszu - dostała pierwszą, potem drugą szansę ale było tylko gorzej i gorzej. Przetestowałam dziesiątki innych z różnym skutkiem - przeważnie opłakanym. Zawsze od wielu lat chętnie wracam do Nizoralu. Jest numerem jeden na mojej liście w walce z brzydkimi przypadłościami jak łupież (dobrze też działa u mnie na włosy przetłuszczające ) . Nie trzeba kupować od razu całej butelki bo występuje w handlu saszetkach. Są trochę niewygodne w użyciu, ale nie można mieć wszystkiego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przy ŁZS zaleca się stosować 2x w tygodniu przez 4 tygodnie, następnie raz na 2 tygodnie profilaktycznie, więc się zużyje :D
      Cieszę się, że nie byłam sama z tym problemem. Jednak mogłam już z rok temu poszukać specyfików na swoją dolegliwość :)

      Usuń
  2. super, że specyfiki pomogły :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też się mocno ucieszyłam, gdy zauważyłam, że problemy zniknęły :D

      Usuń
  3. Nigdy nie miałam podobnych problemów, cieszę się, że i Ty z tym wygrałaś!

    OdpowiedzUsuń
  4. używałam nizoralu, ale czy pomogło? Ciężko powiedzieć, miałam wrażenie, że mam jeszcze zwiększoną ilość łupieżu na głowie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pamiętam, że tak miałam po Head&Shoulders i Timotei.

      Usuń
  5. Kiedyś stosowałam nizoral na łupież, bardzo mi pomógł:)

    OdpowiedzUsuń
  6. A ja ciągle szukam czegoś skutecznego dla męża, nizoral przestał zwyczajnie działać. Spróbujemy tą Ziaje może ona coś zdziała ?

    OdpowiedzUsuń

Proszę o nieobraźliwe komentarze. Obrażania nie popieram.
Nie chciałabym również SPAMu. SPAM jest dobry ze SPAMem wśród SPAMu, ale nie tutaj, więc komentarze z tego działu będą usuwane. Pod SPAM podchodzą również prośby o wspólną obserwację (i tak patrzę na blogi komentatorów - jeśli są).
Nie przejmujcie się, że od razu komentarze się nie wyświetlają - są weryfikowane.