wtorek, 14 lipca 2015

Literatura: pszczelarstwo i apiterapia cz.2

W poprzednim wpisie Literatura: pszczelarstwo i apiterapia opisałam  literaturę naukową państwa Kędzia, którzy napisali dużo książek na temat działania produktów pszczelich, kilka przetłumaczyli. Dokonali też wielu badań naukowych. Na tych książkach się świat nie kończy. Ciąg dalszy!

1. Ryszard Czarnecki, Pszczeli pyłek kwiatowy w Apiterapii, Kraków, Towarzystwo Słowaków w Polsce, 2015, ISBN 978-83-7490-812-2
Niedawno przeczytałam i powiem wam, że nie jest taka zła, aczkolwiek wolę państwa Kędzia. Autor opisuje harmonię organizmu ludzkiego na zasadzie działania głównych substancji budulcowych, wzmacniających organizm jak białka, enzymy, witaminy, cukry, tłuszcze. Dokładnie opisane jak pyłek pszczeli może wpływać na wewnętrzną homeostazę (utrzymanie równowagi), przy tym działanie na poszczególne układy (krążenia, moczowego, pokarmowego, nerwowego), zastosowaniu w geriatrii i pediatrii. Dziwi mnie, że autor poleca zjadanie pyłku zmikronizowanego per se, a następnie popicie wodą. Lepszą biodostępność ma po rozpuszczeniu w wodzie lub po zmieszaniu z miodem i trzymaniu pod językiem. 

2. Ryszard Czarnecki, Propolis w Apiterapii, Wyd. III, Kraków, Apiterapia Forum, 2015, ISBN 978-83-7490-829-0
Pozycja wydaje się być lepiej zredagowana od poprzedniej. Dobrze opisano działanie przeciwdrobnoustrojowe, chemoprewencyjne, przeciwzapalne, immunostymulujące oraz zastosowanie propolisu wewnętrznie (w chorobach uszkadzających komórki nerwowe, przewodu pokarmowego, oddechowego, krążenia) i zewnętrznie (choroby dermatologiczne, laryngologiczne, ginekologiczne oraz przy ranach). Zaciekawił mnie przedstawiony tam produkt - krople propolisowe 10% bezalkoholowe. Ciekawe jak go rozpuścili.


3. A.I. Tichonow, K. Sodzawiczny, S.A. Tichonowa, T.G. Jarnych, L.I. Bondarczuk, A.M. Kotenko, Pyłek kwiatowy - obnóże pszczele w farmacji i medycynie. Teoria, technologia, zastosowanie lecznicze, Kraków, Apipol-Farma, 2008, ISBN 978-83-9232-031-9
Zapowiada się hardkorowo. Monografia zawierająca:
- współczesny stan badań,
- kompleksowe przetwarzanie,
- biologicznie aktywne substancje,
- wytwarzanie produktów leczniczych z pyłku kwiatowego
zostanie do poczytania na samiutki koniec. Na pewno będę potrzebowała cierpliwości, spokoju i skupienia. Przedtem troszkę wzmocnię się pyłkiem z miodem :)

4. Tadeusz Kędracki, Miód spadziowy w produkcji i obrocie, Nowy Sącz, "Sądecki Bartnik", 1997, ISBN 83-907013-4-0
Miody spadziowe charakteryzują się dużą wartością antybiotyczną. Broszurka zgłębia tajniki powstawania i przeróbki miodu spadziowego. Na razie wiem, że mamy miody nektarowo-spadziowe, ze spadzi iglastej i spadzi liściastej. Spadź jest przez pszczoły pozyskiwana z wydzieliny mszyc i czerwców (metabolity soków roślinnych). Chętnie poznam sekrety miodu spadziowego.

5. Adriana Mirecka-Chronowska, Pasieka Hodowlana "Sądecki Bartnik", Stróże, "Sądecki Bartnik", 2014
Dostałam broszurkę dla pszczelarzy w gratisie do mojego książkowego zamówienia. Opisano materiał hodowlany (rasa pszczół, ich cechy - łagodność, duże zbiory, wytrzymałość), historię pasieki, metody otrzymywania najlepszych rodzin pszczelich (wymiana matki etc.). Nie lubię określenia "materiał hodowlany" - to tak uprzedmiotawia pszczoły, a są takie pożyteczne...


6. Annette Schroeder, Zdrowie z miodu, pyłku i propolisu, Warszawa, Rea, 2013, ISBN 978-83-7544-674-6
Ładnie wydana książka. Opisano produkty pszczele dla początkujących i smakoszy produktów pszczelich. Przepisy!
- kosmetyka - maści, pomadki, toniki, szampon, maseczki, płyny do płukania ust, odżywki,
- leki z domowej apteki - nalewki, maści, mikstury (tego jest mało)
- jedzenie (ciastka na słodko, likiery, napoje, mięsko, zupy)
- serwis, czyli mały słowniczek składników kosmetycznych i pojęć pszczelarskich.

7. Georg Petrausch, Hodowla pszczół w mieście. Moja własna pasieka, Warszawa, Buchmann, 2012, ISBN 978-83-7670-445-6
Najlepsza pozycja jaka mi się trafiła jeśli chodzi o pracę pszczelarza. Omówiono dokładnie życie pszczół, prace pszczelarza przez cały rok. Autor opisuje sytuację w mieście w Niemczech. Tam mogą hodować pszczoły na dachach. W Polsce nie jest tak kolorowo (podatki i te sprawy) - na szczęście sprostowano kwestię prawną w aneksie (podziękowania dla tłumacza!). Podziwiam pszczelarzy, ich trud jaki muszą włożyć w opiekę nad rodzinami pszczelimi, jak starają się tępić szkodniki, często atakujące larwy i pszczoły roztocza siejące warrozę. Jak ustawić ul? Jak zapobiec rójce? Kiedy doglądać rodziny pszczelej? Jak oznaczyć Matkę? Wszystko w tej książce :)

8. Helena Noskowicz-Bieroniowa, Co może miód?, Kraków, Agencja Wydawniczo-Usługowa "Emilia", 2009, ISBN 978-83-88391-16-3
Bardzo dużo informacji o miodach odmianowych (53-54 odmiany, w tym specjały regionalne), mieszanki miodowo ziołowe, ziołomiody. Życie pszczół, zawód pszczelarza i opis reszty produktów pszczelich. Wymieniono rośliny miododajne, jest słowniczek wyrazów trudniejszych i bilbliografia, z której się cieszę.
Dobrze, że udało mi się zdobyć tą pozycję w promocji na merlin.pl :)

9. Detlef Mix, Miód dla zdrowia i urody, Warszawa, RM, 2010, ISBN 978-83-7243-838-6
Książka ma złą okładkę, jednak opis jest ten sam do tych dwóch książek (Miód - zdrowie z natury i Miód dla zdrowia i urody). Opisano króciutko miody odmianowe. Zainteresował mnie dział o miodzie manuka i zastosowaniu w lecznictwie klinicznym. Poza tym są tu przepisy na leki z domowej apteki (kosmetyki, mikstury). Wcześniej się burzyłam - jak można zakrapiać miodem oczy? Nie jest to pierwsza książka, w której zamieszczono taką informację. Dodatkowo udowodniono takie działanie miodu w badaniach (to nie z tej książki wiem, że udowodniono). Brak solidnej bibliografii. Dodatek (rozmowa z Papciem Trutniem) na końcu jest zbędny.

Gdzie kupiłam książki?
Poz. 1, 2 - Pismo Pasieka; 3,4,5 - "Sądecki Bartnik", 6,7 - TESCO, 8, 9 - merlin.pl

1 komentarz :

  1. Interesujące :) Ostatniio staram się akurat zainteresować tą tematyką, bo mam w rodzinie pszczelarzy;)

    OdpowiedzUsuń

Proszę o nieobraźliwe komentarze. Obrażania nie popieram.
Nie chciałabym również SPAMu. SPAM jest dobry ze SPAMem wśród SPAMu, ale nie tutaj, więc komentarze z tego działu będą usuwane. Pod SPAM podchodzą również prośby o wspólną obserwację (i tak patrzę na blogi komentatorów - jeśli są).
Nie przejmujcie się, że od razu komentarze się nie wyświetlają - są weryfikowane.