czwartek, 18 sierpnia 2016

Baikaderm na problemy skórne. Czy mam ŁZS?

Ostatnio zaczęły tworzyć mi się stany zapalne (takie jak na skórze głowy) w okolicach twarzy, brwi, skrzydełka nosa, skronie standardowo.  Kremami z clotrimazolem ani hydrokortyzonem nie chciałam smarować, bo co za dużo to niezdrowo (zwłaszcza z hydrokortyzonem). Byłam dzisiaj u lekarza to zaproponowano mi wstępnie Hascofungin, który jest stosowany w leczeniu dermatoz, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, na różne problemy z łuszczącą się skórą. Dzisiaj nie o Hascofunginie (przyznam się, że go nie kupiłam, nie dziś, innym razem ;) ) a o Baikadermie. Na pewno słyszeliście o Baikadencie stosowanym w stanach zapalnych jamy ustnej i chorób przyzębia.
Wracając do zmian skórnych... wyglądają one mniej więcej tak, jak mam bardzo stresujące dni lub się nie wysypiam to wtedy są mocniej zaczerwienione, swędzące, pękające i łuszczące się:


Opakowanie i zawartość
Baikaderm ma lekką konsystencję i barwę kremowo-brązową (jak Arcalen - maść arnikowo-nagietkowa, na siniaki, stłuczenia i obrzęki, firmy Herbapol), bez wyraźnego zapachu. Metalowa tubka o zawartości 35 g kremu zamknięta jest w tekturowym pudełku. Załączona jest ulotka dla pacjenta. Cena nie jest jakaś wygórowana 11-15 zł.

Status - kosmetyk czy lek?
Bardzo mi się podoba, że jest lekiem a nie kosmetykiem. Dlaczego tak sądzę? Ponieważ ma Kartę Charakterystyki i na pewno jest doskonale przebadany ;). To nie jest tak, że nie popieram kosmetyków, popieram, ale chcę się pozbyć BÓLU i świądu z twarzy.
Nr pozwolenia: 10439

Jak działa Baikaderm?
Poniżej dane z Karty Charakterystyki Produktu Leczniczego:
Zespół flawonów o zawartości 75% bajkaliny izolowanych z korzenia tarczycy bajkalskiej posiada działanie przeciwzapalne, oparte na hamowaniu syntezy komórkowych mediatorów stanów zapalnych (interleukiny IL 1β, leukotrienów i prostaglandyn). Wyciąg hamuje aktywność fosfolipazy A2 oraz lipooksygenazy. Bajkalina przeciwdziała peroksydacji lipidów, agregacji płytek krwi oraz osłabia zdolność chemokin do indukowania migracji komórek i hamuje wydzielanie histaminy. Poprzez zmniejszenie przepuszczalności naczyń łagodzi obrzęk towarzyszący stanom zapalnym. Alantoina działa przeciwzapalnie poprzez zmniejszenie napływu komórek zapalnych. Ponadto alantoina korzystnie wpływa na proces gojenia i regeneracji skóry, zwiększając wytwarzane kolagenu w miejscu uszkodzenia oraz stymuluje tworzenie nowej tkanki o prawidłowej strukturze.
W skrócie: działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i regenerująco.
Wskazaniem do leczenia są zmiany skórne wszelkiego pochodzenia z towarzyszącym bólem, zaczerwienieniem, świądem. UWAGA*: nie stosuje się na zranioną skórę i sączące wypryski. UWAGA 2: nie stosować u dzieci poniżej 12 r.ż.

Sposób użycia
Jednorazowo stosować na nieuszkodzoną skórę słupek kremu o długości ok. 2 cm. Smarować kremem zmienione chorobowo miejsca 3 - 4 razy na dobę. Produkt może być stosowany pod opatrunkiem okluzyjnym.

Skład
Główny skład
Substancjami pomocniczymi są: polioksyetylenowany alkohol cetylowo-stearylowy, glicerolu monostearynian, alkohol stearylowy, oktylu stearynian, kaprylu trójglicerynian, decylu oleinian, glicerol, karbomer, soduwęglan bezwodny, sodu benzoesan, alkohol benzylowy, woda oczyszczona.
Dobrze, to były podstawowe informacje, a jak na mnie zadziałał?
Łagodzi, mniej swędzi, zmiany skórne nie są tak widoczne, a ogniska zapalne są mniejsze. Nie jest to lek roślinny, jednak z wyizolowanymi flawonoidami z rośliny, więc ma u mnie miejsce obok ulubionych preparatów roślinnych ;)
Poza Baikadermem polecam na takie zmiany skórne wyroby medyczne Bepanthen Sensiderm lub Dermaveel. Oba są bez sterydów, mają przystępny skład, mogą być stosowane u maluchów oraz kobiet w ciąży (Sensiderm na pewno). Minusem jest cena (da się znaleźć taniej) - na DOZ Sensiderm 20 g ~24 zł, a  Dermaveel ~38 zł.

Spróbuję jeszcze podleczyć te zmiany skórne Hascofunginem i lotionem Pellevita, potem już dermatolog mi 'wywróży' co mam na twarzy. Podejrzewam u siebie łojotokowe zapalenie skóry, bo objawy są charakterystyczne dla tego schorzenia, ciekawe czy się potwierdzą moje obawy.

*Osobiście się nie dostosowuję do tej uwagi, ma nie boleć! :<.
Źródła informacji o leku: Karta charakterystyki i ulotka (link do Rejestru)

1 komentarz :

  1. Dzieciom koleżanki pomogło nieco uzdatnienie wody filtrem prysznicowym, przynajmniej woda w czasie kąpieli nie podrażniała skóry bo była bez chloru i fluoru.

    OdpowiedzUsuń

Proszę o nieobraźliwe komentarze. Obrażania nie popieram.
Nie chciałabym również SPAMu. SPAM jest dobry ze SPAMem wśród SPAMu, ale nie tutaj, więc komentarze z tego działu będą usuwane. Pod SPAM podchodzą również prośby o wspólną obserwację (i tak patrzę na blogi komentatorów - jeśli są).
Nie przejmujcie się, że od razu komentarze się nie wyświetlają - są weryfikowane.