czwartek, 25 czerwca 2015

Po IX Franciszkańskiej Konferencji zielarsko-farmaceutycznej

Konferencja odbyła się 30. maja 2015 roku.w Panewnikach. Tematem były Dieta, profilaktyka i leki roślinne w chorobach onkologicznych. Zapraszam do przeczytania krótkiej relacji:

1. Wstęp
Pomijam wstęp, bo było coś o dobrach stworzonych przez Boga. Nie chciało mi się słuchać i się mentalnie wyłączyłam.

2. Naturalne związki jako potencjalne leki przeciwnowotworowe prof. Iwona Wawer, Wydział Farmaceutyczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
U zdrowych pacjentów należy dokonywać chemoprewencji raka, w tym stosować liczne przeciwutleniacze (witaminę C, A, pochodne witaminy E, karotenoidy, koenzym Q, flawonoidy i inne polifenole) oraz bogatą dietę. Jakie związki i surowce zostały omówione?
Związek chemiczny pozyskiwany z rdestowca ostrokończystego (Polygonum cuspidatum), nie mylić z pospolitym dziko rosnącym rdestowcem sachalińskim! Resweratrol należy do grupy polifenoli, występuje w liściach winorośli winnej (Vitis vinifera), oraz w owocach w mniejszych ilościach (a co za tym idzie? W winie też go znajdziemy). Zmniejsza kardiotoksyczność cisplatyny i doksorubicyny stosowany podczas terapii nowotworowej. najlepiej stosować małe dawki w naturalnej postaci z dodatkiem kurkuminy lub flawonoidami.
- Galusan epigalokatechiny
Polifenole z herbaty chińskiej (Camellia sinensis) o działaniu przeciwutleniającym, antymutagennym, likwiduje oporność na leki. Należy uważać, by nie podawać jej z bortezomibem, bo zmniejsza efektywność działania tego leku.
- Kurkumina
Pozyskiwana ze słynnej przyprawy jaką jest kurkuma, a raczej Ostryż długi (Curcuma longa). Hamuje angiogenezę, ma działanie przeciwzapalne, odtruwające. Nie wywołuje objawów toksyczności
Pozyskiwane z Żeń-szenia (Panax ginseng). W aptekach w Polsce można dostać preparaty w kapsułkach, tabletkach czy ampułkach, a w aptekach w Seulu wyciągi robi się na miejscu :) Lepiej działają wyciągi z czerwonego korzenia (białego korzenia poddanego obróbce termicznej) niż z białego. Stosowany podczas leczenia fluorouracylem wspiera terapię.
- Beta-glukan
Błonnik pozyskiwany z owsa. Beta-glukan jest również zawarty w grzybach. W badaniach wykazało, że związek ten zmienia przyczepność guza, co powoduje redukcję rozmiarów
Pozyskiwana z pieprzowca rocznego (Capsicum annuum). Działa na kinazę AURORA A, pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej, ma działania przeciwbólowe, ułatwia wchłanianie substancji przez skórę w wyniku miejscowego działania rozgrzewającego. 
- Amigdalina
Pozyskiwana z jąder pestek moreli gorzkiej. Jakieś tam działanie może mieć, wykonano kilka eksperymentów komputerowych, jednak brak badań laboratoryjnych by dowieść czy rzeczywiście działa przeciwnowotworowo.

Było jeszcze o jemiole i czarcim pazurze, a nie notowałam. Pani profesor uraczyła nas swoimi zdjęciami w podróży tematycznej o żeń-szeniu. Poleciła również książkę Kuchnia i medycyna XXI wieku. Żywienie w przebiegu nowotworów. Książkę można kupić w sklepie Deon.pl

3. Przeciwnowotworowe działanie owocystatyny, Piotr Dzięgla
I tu mi się przypomniał projekt Ovocura. Cystatyna działa hamująco na rozrost guza nowotworowego. Jednak są to wstępne badania, wykonano doświadczenie na myszach przy podaniu dootrzewnowym, nie wiadomo czy na ludzi będzie działać dana owocystatyna. Życzę powodzenia w dalszych etapach, wykład mnie nie zachęcił.

4. Epidemiologia nowotworów. Polskie populacyjne programy wczesnego wykrywania chorób nowotworowych, prof. Rafał Matkowski, Katedra Onkologii Zakład Chirurgii Onkologicznej UM we Wrocławiu
Tabelki, liczby, mapki, badania przesiewowe i inne oraz ich skuteczność. Wiadomo, że w Polsce niska, kolejki do lekarza ogromne, a umawianie wizyt dopiero za trzy miesiące, jak nie na przyszły rok. To nie jest Szwecja, by było tak pięknie.

5. Kuracje Oczyszczające a choroby onkologiczne, Lilianna Elmborg
Reklama książki, urządzenia MedikZap do tępienia pasożytów w organizmie, Candida albicans i inne trele morele. Wolałam wykład pana doktora Kubata na temat pleśni, bo nie były tak szarlatanistyczne. Skomentuję to dwoma fajnymi artykułami: Choroby urojone: Candida oraz Biologika, szarlatani i skany mózgu.
Materiały zakupione -
jest co czytać!

6. Potencjalne właściwości przeciwnowotworowe wybranych pospolitych drzew i krzewów Polski, Henryk Różański, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S. Pigonia w Krośnie
Drugi taki ciekawy wykład. Pan doktor podzielił się prezentacją, którą możecie pobrać na stronie Medycyna dawna i współczesna. Tam jest wszystko co byście chcieli wiedzieć na temat wybranych gatunków oraz działaniu tych substancji leczniczych. W materiałach konferencyjnych jest jeszcze artykuł o roślinach stosowanych w leczenie i profilaktyce chorób układu krążenia.
Zakupiłam jeszcze dwa numery Porad na zdrowie,dostałam publikację o olejku z drzewa herbacianego,
a w materiałach był jeszcze katalog produktów Herbarium
Po konferencji i na przerwach spotkaliśmy się z innymi zielarzami - członkami forum p. Różańskiego. Relacje z konferencji i więcej zdjęć możecie przejrzeć na blogu Agnieszki zielarki z Aga Radzi :)

5 komentarzy :

 1. Bardzo ciekawa sprawa taka konferencja:) Z chęcią bym się na taką wybrała. Jestem fascynatką ziół i naturalnych metod leczenia:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam na przyszły rok do Katowic :)

   Usuń
  2. I na forum luskiewnikowe: rozanski.ch/forum/index.php

   Usuń
 2. Chciałam być, ale mi się nie udało dojechać ( a mam tak blisko ... ;()

  OdpowiedzUsuń

Proszę o nieobraźliwe komentarze. Obrażania nie popieram.
Nie chciałabym również SPAMu. SPAM jest dobry ze SPAMem wśród SPAMu, ale nie tutaj, więc komentarze z tego działu będą usuwane. Pod SPAM podchodzą również prośby o wspólną obserwację (i tak patrzę na blogi komentatorów - jeśli są).
Nie przejmujcie się, że od razu komentarze się nie wyświetlają - są weryfikowane.