czwartek, 22 stycznia 2015

Ogórecznik lekarski (Borago officinalis)

Źródło
Nazwa polska: Ogórecznik lekarski
Nazwa łacińska: Borago officinalis L.
Synonimy: ogórecznik zwyczajny, ogórkowe ziele, borak, wołowy język, miodnik wielki, barokowe ziele.
Rodzina: Szorstkolistne (Boraginaceae)
Rodzaj: Ogórecznik (Borago)
Występowanie: Pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego i Azji Mniejszej. Obecnie uprawiany w Europie, Ameryce Północnej, Polsce. Zwykle uprawiany, rzadko można spotkać zdziczały z upraw.
Kwitnienie: czerwiec-lipiec
Ciekawostki: Celtycka nazwa bornach znaczy odwaga. W dawnych czasach podawano ogórecznik w winie wojownikom przed walką by dodać im odwagi, poprawić nastrój. W Polsce robiono przetwory alkoholowe poprawiające nastrój. Rosołem z ogórecznikiem leczono żółtaczkę. Polska nazwa ogórecznik powstała od zapachu świeżego ziela - pachnie jak ogórek. Angielska potoczna nazwa starflower odnosi się do kształtu kwiatów - my już mamy swoją gwiezdną roślinkę - gwiazdnicę.

sobota, 10 stycznia 2015

Miód słonecznikowy (Mel Helianthii)

Nie myślałam, że zrobię wpis o miodzie, na dodatek słonecznikowym! Tak bardzo mi smakował :D Połączenie cukierków pudrowych z delikatnością słonecznika (nie, nie oleju słonecznikowego) to coś dla mnie. Zjadłam całą zawartość słoiczka, spożywając mniej więcej 2 łyżeczki dziennie (w porywach do 4). Tyle się pisze o właściwościach miodu ogólnie, czyli wzmacniająco, zwalcza przeziębienia, zastępuje cukier... Może coś więcej? Słonecznikowy miód jest nietypowy, bo pospolite są miody:
1. Nektarowe:
- wielokwiatowy, 
- lipowy, 
- akacjowy
- gryczany
- wrzosowy
- rzepakowy
2. Spadziowe (z wydalin mszyc, czerwców, miodówek)
- ze spadzi iglastej
- ze spadzi liściastej


niedziela, 4 stycznia 2015

Archaiczna szczoteczka do zębów

Na pewno słyszeliście/czytaliście o ajurwedyjskich szczoteczkach do zębów - fragmentach korzeni drzewa arakowego (Salvadoria persica) do żucia, zwanych Miswakami. Jeśli chcecie poznać bliżej ten słynny korzonek to zapraszam do czytania!
EkoSzczoteczka