Dzisiaj trochę o polskiej Oficynie Wydawniczej Multico. Powstało w 1991 roku, jest jedną ze spółek Zbigniewa Jakubasa (tego samego od Mennicy Polskiej od monet okolicznościowych), od lat wydaje książki o tematyce przyrodniczej, wstępnie dominowały poradniki niemieckich autorów, a obecnie wydają pozycje we współpracy ludzi z polskiego świata naukowego. Zdarzyło się, że wydali książki wraz z wydawnictwem PWRiL - Pielęgnowanie roślin pokojowych (część II kilka lat temu miała horrendalne ceny na rynku wtórnym). Uważam, że hasło przedsiębiorstwa Jeśli przyroda to Twoja pasja, w książkach MULTICO Oficyny Wydawniczej znajdziesz wiedzę o niej - jest trafny! Logotypy Multico i Muza SA są podobne. Inna historia - kiedyś myślałam, że oficyna Delta W-Z się przekształciła, ale to tylko przez podobieństwo szaty graficznej. Oczywiście to nieprawda.
Moje serce skradły poradniki ogrodnicze, entomologiczne, atlasy... bogate w wiedzę o roślinach dzikich, pokojowych, uprawnych. Na Przewodniki Collinsa od jakiegoś czasu poluję, uzupełniam też Florę Polski. Intryguje mnie seria Spotkania z przyrodą, jeszcze nie miałam okazji się jej przyjrzeć. Nie spojrzałam też na książki Jaka to roślina? (tytuł mi przypomina książkę PWRiL Jaki to kwiat?), Jaki to ptak? - myślę, że powinnam się z nimi zapoznać.
Atlas Hub i innych grzybów nadrzewnych to absolutny hit! Wcześniej był wydawany w serii Poradnik leśnika, a teraz ma piękną szatę graficzną i cudowne zdjęcia. Atlas turzyc i Atlas pędów zimowych też zacne.
Starsze pozycje o roślinach, mini poradniki też są satysfakcjonujące. Te o roślinach leczniczych (Williego Schafnera i Wolfganga Hensela) również polecam.
Tak polecam i polecam, a bez konkretów. No to konkretnie - uczyłam się z nich na zaliczenia z fitopatologii, entomologii i roślin ozdobnych. Z Flory Polski korzystam jak chcę się upewnić co za gatunkowi zrobiłam zdjęcie. Mam takie hobby oznaczania roślin bez zrywania. Nie zawsze aplikacja Flora Incognita pomaga ;) Korzystałam z niej też pisząc prace dyplomowe - inżynierską i magisterską. Są rzetelne i estetyczne. Daję im 10/10!
W dobie Instagrama czasem brakuje mi długich wpisów, ale nie ma na nie czasu i tak życie się toczy ;)







