środa, 29 kwietnia 2015

Konferencja Zielarska o fitoterapii nowotworów

30 maja w Domie Parafialnym na Ligocie (część Katowic) w Panewnikach odbędzie się konferencja o temacie Dieta, profilaktyka i leki roślinne w chorobach onkologicznych. Ci co śledzą stronę p. doktora Różańskiego Medycyna dawna i współczesna pewnie wiedzą. Rok temu wyglądało to tak - możecie przeczytać artykuł: Ósma Konferencja Franciszkańska Zielarsko-Farmaceutyczna albo nawet i Pierwsza.
Forma wykładów jest przystępna dla każdego, temat bardzo 'na czasie', bo o onkologicznych sprawach. O tym jak dotrzeć, możecie się dowiedzieć ze strony Herbarium (w zeszłym roku było nieczynne, jednak jest tam bardzo ładnie)
Plan konferencji:
Źródło: strona Herbarium
Do zobaczenia 30. maja!

sobota, 25 kwietnia 2015

Miód rzepakowy (Mel Rapae)

Wcześniej opisywałam miód słonecznikowy, dziś post o miodzie nektarowym rzepakowym, który swoją drogą się już skończył, bo już wcinam na dniach miód mniszkowy.


Pochodzenie
Polska. Jest to jeden z licznych rodzajów miodu o powszechnej dostępności. Miód rzepakowy pozyskiwany jest z rośliny kapusta rzepak (Brassica napus) z rodziny kapustowatych (Brassicaceae), dawniej krzyżowych (Cruciferae). Tak, z tej rośliny, z której nasion jest wytłaczany popularny olej rzepakowy.

Konsystencja i smak
Miód częstszy do zdobycia o barwie kremowobiałej o lekko cierpkiej nutce i słodkim smaku.

Skład chemiczny
Woda 16,5-19,8%, cukry 81%, enzymy rozkładające cukry (plus inne enzymy), acetylocholina, związki fenolowe (~355 mg/kg), olejki eteryczne, gorycze, saponiny, witaminy: C, K i z grupy B.

Średnia kwasowość (pH)
3,98

Działanie
Tonizujące na mięsień sercowy, ułatwiające detoksykację.

Zastosowanie
W chorobach dróg żółciowych, miażdżycy, niewydolności krążenia. Zwykle bywa tak, że miody z danego gatunku rośliny nabierają jego cech prozdrowotnych, więc nie będę się tu rozdrabniać ze spektrum działania. Odsyłam do źródeł, głównie pozycji II :)

Źródła
- Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia, Występowanie związków fenolowych w miodzie pszczelim [dostęp 25.04.2015]
Charakterystyka miodu rzepakowego, art. z miesięcznika Pszczelarstwo, 2011 [dostęp 25.04.2015]- Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia, Miód. Skład i właściwości biologiczne, Rzeczpospolita SA, 2008, Warszawa, ISBN 978-83-60192-82-5