Piękny strażak na pustyni, nie ma wody, więc z węża strażackiego tryskają kwiaty tymianku i podbiału...
No dobrze, może źle rozumiem tą reklamę, bo pewnie chodzi tu o dobroczynne działanie pastylek do ssania "Tymianek i Podbiał". Czy tak rzeczywiście jest? Czytałam artykuł u Euceryny i nawet nie pomyślałam, że może mieć nie do końca bezpieczne działanie (czyt. artykuł: Tymianek i Podbiał – (nie)bezpieczne ziółka). Jak z tym jest?
Surowce zielarskie o działaniu leczniczym
Liść podbiału (Farfarae folium)
Pozyskiwany z podbiału pospolitego (Tussilago farfara).
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiIqQJkTuNP7NKjjwiTnvP50qEipXRxoVw7XNdAb__nWrIHhjtlrQDpIY-JobkIl4kXuxPJBi33o0F3Zn4PWbUDUZTHVRC7ix40l2VCEMjM4PawOFwOAqVpGepS7IuAZ0D1CwloyAVWfms/s1600/podbial.jpg)
Zastosowanie: W stanach zapalnych, nieżytach górnych dróg oddechowych z towarzyszącym suchym kaszlem oraz w ostrych, przewlekłych stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Nie stosować dłużej niż 4-6 tygodni w ciągu roku.
Przeciwwskazania: Okres ciąży i karmienia.
Ziele tymianku (Thymi herba)
Franz Eugen Köhler, Köhler's Medizinal-Pflanzen źródło |
Pozyskiwany z tymianku pospolitego (Thymus vulgaris)
Skład: Zawiera olejek eteryczny, fenolokwasy, flawonoidy, triterpeny.
Zastosowanie: Olejek eteryczny działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, wywołuje działanie rubefaciens, polegające na miejscowym przekrwieniu skóry. Poza tym tymianek działa przeciwzapalnie i wykrztuśnie.
Przeciwwskazania : Nie stosować u dzieci do 2. roku życia. Ostrożnie u osób chorych na kamicę żółciową i z zespołem jelita drażliwego (najlepiej skonsultować zażywanie ziela z lekarzem).
Mały ranking i przedstawienie produktów
Produkty z tymiankiem i podbiałem są dostępne głównie w postaci pastylek do ssania (chmara suplementów, 1 lek), ostatnio pojawiły się w syropkach. Zacznę może od oryginału.
1. Tymianek i Podbiał Omega Pharma (kiedyś należało do Glaxo Smith Kline (GSK), jednak część produktów, w tym Capivit i Hemorectal, została sprzedana Omedze)
Skład
![]() |
Skład |
0,1 g gęstego wodnego wyciągu z ziela tymianku i 0,1 g gęstego wodnego wyciągu z liścia podbiału. Subst. pomocnicze: 1,566 g sacharozy, 1,218 g glukozy ciekłej, 0,516 g glukozy jednowodnej.
1 pastylka zawiera nie więcej niż 0,15 μg alkaloidów pirolizydynowych.
Dawkowanie:
1 pastylka co 4-6 h. Maksymalnie 6 pastylek/dobę.
Przeciwwskazania:
Nie stosować u dzieci poniżej 12 r.ż., u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Ilość pastylek: 16
- LEK OTC, pozwolenie Nr-R/0733
2. Tymianek + Podbiał Forte DOMACO Dr.Med.Aufdermaur AG, dystrybucja: Medicopharma
Nie przypominatypowych pastylek z podbiałem, przezroczyste w wyglądzie, ma smak tymianku, eukaliptusu, mentolu i cukru.
Skład, zastosowanie i dawkowanie:
![]() |
Skład |
![]() |
Skład subst. czynnych |
Jak widać po prawej stronie, w porównaniu do leków zawiera o 32,5 mg mniej wyciągów z podbiału i tymianku, za to zawiera wyciąg z różnorakich ziół o działaniu wykrztuśnym, przeciwzapalnym.
Produkt nie jest przeznaczony dla kobiet w ciąży, karmiących piersią i dzieci poniżej 12 r.ż.
Ilość pastylek: 30
- SUPLEMENT DIETY
3. Tymianek z podbiałem plus 20 dodatkowych ziół MSFarma
![]() |
Skład jak poprzednie pastylki, a kolor inny. |
Ten już bardziej przypomina z wyglądu tymianek i podbiał. W smaku słonawy w niektórych miejscach, mało w nim tymianku i podbiału. Czuć cukier i eukaliptus. Może ten smak soli to podbiał?
Zastosowanie i grupa wiekowa:
Dorośli, dzieci powyżej 12 r.ż., do 4 pastylek dziennie. Nie może być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Ilość pastylek: 30+6
- SUPLEMENT DIETY
4. Tymianek z podbiałem plus 20 dodatkowych ziół (syrop) MSFarma
![]() |
Skład I |
![]() |
Skład II |
Nie przypomina w smaku pastylek, tym bardziej, że benzoesan sodu drapie w gardło. Cała buteleczka powinna wystarczyć na 4 dni (dzieci powyżej 12. r.ż. 5ml 3-6xdz./dobę, dorośli 3x10 ml dz./dobę).
Dawka jednorazowa wyciągu z tymianku dla dorosłego zawiera ~69,3 mg, dobowa dawka 208 mg - mniej niż 2 pastylki leku.
Dawka jednorazowa wyciągu z podbiału dla dorosłego zawiera 58 mg, dobowa dawka 173 mg, tyle co prawie 2 pastylki.
Poza wyciągami z ziół, zawiera witaminę C i sok z czarnej porzeczki. Niby na kaszel, niby na gardło, a wychodzi na to, że też na odporność. bardziej opłacają się pastylki niż syrop, chyba, ze ktoś nie lubi pastylek. Syropu też raczej nie polubi.
Ilość syropu: 120 ml- SUPLEMENT DIETY
5. Tymianek + Podbiał BMS
![]() |
Skład |
Z wyglądu nie przypomina leku. Oprócz tymianku i podbiału zawiera witaminę C i sproszkowany wyciąg z aloesu. Dobre w smaku, kwaskowate, nie przypominają typowego tymianku z podbiałem. Więcej tymianku, mniej podbiału w 1 pastylce. Dotąd najdroższy spośród Tymianków z Podbiałem.
Ilość pastylek: 16- SUPLEMENT DIETY
6. Tymianek Podbiał Nord Farm
![]() |
Skład |
Szata graficzna łudząco przypomina szatę graficzną leku. Pastylki już nie do końca. Wyglądają łudząco podobnie do poprzednich pastylek. Zamiast aloesu ma mentol (smakuje podobnie, tylko mentolowo). Zaleca się stosować do 4 pastylek dziennie. Dla dzieci powyżej 12 r.ż., dorosłych oprócz kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Ilość pastylek: 16- SUPLEMENT DIETY
7. Tymianek Podbiał plus Gardlox Dr. Alex Sadleck
![]() |
Skład |
Wypada najlepiej wśród suplementów diety. Składem i smakiem przypomina lek. Zawiera wyciąg z aloesu, bioflawonoidy cytrusowe i witaminę C. Cenowo wygląda podobnie do leku.
Ilość pastylek: 24- SUPLEMENT DIETY
Porównanie produktów
![]() |
Od lewej: Gardlox, MSFarma, Nord Farm, Omega Pharma |
![]() |
Od lewej: DOMACO, BMS |
![]() |
Syrop |
Jak widzicie, z tym tymiankiem i podbiałem bywa różnie. Należy pamiętać by go nie przedawkować (spokojnie, zużyję te paczki w ciągu 2 lat, podzielę się z rodziną ewentualnie ;)).
Źródła:
1. Karta Charakterystyki Produktu Leczniczego Tymianek i Podbiał [dostęp: 01.03.2015]
2. Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji, praca zbiorowa red. Matławska Irena, wyd. III, Poznań, UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, 2008, ISBN 978-83-7597-004-3
3. Błach-Olszewska Z., Długosz A., Kowal-Gierczak B., Lamer-Zarawska E., Niedworok J., Fitoterapia i leki roślinne, Wyd. I, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2012, ISBN 978-83-200-4650-2
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz
Proszę o nieobraźliwe komentarze. Obrażania nie popieram.
Nie chciałabym również SPAMu. SPAM jest dobry ze SPAMem wśród SPAMu, ale nie tutaj, więc komentarze z tego działu będą usuwane. Pod SPAM podchodzą również prośby o wspólną obserwację (i tak patrzę na blogi komentatorów - jeśli są).
Nie przejmujcie się, że od razu komentarze się nie wyświetlają - są weryfikowane.