poniedziałek, 2 marca 2015

Tymianek i podbiał

Większość z Was pewnie widziało tą reklamę (klik).
Piękny strażak na pustyni, nie ma wody, więc z węża strażackiego tryskają kwiaty tymianku i podbiału...
No dobrze, może źle rozumiem tą reklamę, bo pewnie chodzi tu o dobroczynne działanie pastylek do ssania "Tymianek i Podbiał". Czy tak rzeczywiście jest? Czytałam artykuł u Euceryny i nawet nie pomyślałam, że może mieć nie do końca bezpieczne działanie (czyt. artykuł: Tymianek i Podbiał – (nie)bezpieczne ziółka). Jak z tym jest?

Surowce zielarskie o działaniu leczniczym


Liść podbiału (Farfarae folium)
Pozyskiwany z podbiału pospolitego (Tussilago farfara). 
Skład: Zawiera wielocukry (w tym śluz o działaniu powlekającym), flawonoidy, garbniki (działanie ściągające, przeciwzapalne), alkaloidy pirolizydynowe (do 0,000045%, malutko), z czego senecjonina, senkirkina, estry necyny działają karcynogennie, hepatotoksycznie (tussilagina nie wywiera działania toksycznego). Dawka alkaloidów w ilości poniżej 1 μg/dobę nie powinna wywierać działań niepożądanych. Stąd też zaleca się krótkotrwałe stosowanie.
Zastosowanie: W stanach zapalnych, nieżytach górnych dróg oddechowych z towarzyszącym suchym kaszlem oraz w ostrych, przewlekłych stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Nie stosować dłużej niż 4-6 tygodni w ciągu roku.
Przeciwwskazania: Okres ciąży i karmienia.Ziele tymianku (Thymi herba)
Franz Eugen Köhler,
Köhler's Medizinal-Pflanzen
źródło

Pozyskiwany z tymianku pospolitego (Thymus vulgaris)
Skład: Zawiera olejek eteryczny, fenolokwasy, flawonoidy, triterpeny. 
Zastosowanie: Olejek eteryczny działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, wywołuje działanie rubefaciens, polegające na miejscowym przekrwieniu skóry. Poza tym tymianek działa przeciwzapalnie i wykrztuśnie.
Przeciwwskazania : Nie stosować u dzieci do 2. roku życia. Ostrożnie u osób chorych na kamicę żółciową i z zespołem jelita drażliwego (najlepiej skonsultować zażywanie ziela z lekarzem).


Mały ranking i przedstawienie produktów
Produkty z tymiankiem i podbiałem są dostępne głównie w postaci pastylek do ssania (chmara suplementów, 1 lek), ostatnio pojawiły się w syropkach. Zacznę może od oryginału.
Preparaty z tymiankiem i podbiałem

1. Tymianek i Podbiał Omega Pharma (kiedyś należało do Glaxo Smith Kline (GSK), jednak część produktów, w tym Capivit i Hemorectal, została sprzedana Omedze)
Skład
Skład
0,1 g gęstego wodnego wyciągu z ziela tymianku i 0,1 g gęstego wodnego wyciągu z liścia podbiału. Subst. pomocnicze: 1,566 g sacharozy, 1,218 g glukozy ciekłej, 0,516 g glukozy jednowodnej.
1 pastylka zawiera nie więcej niż 0,15 μg alkaloidów pirolizydynowych.
Dawkowanie:
1 pastylka co 4-6 h. Maksymalnie 6 pastylek/dobę.
Przeciwwskazania:
Nie stosować u dzieci poniżej 12 r.ż., u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Ilość pastylek: 16
- LEK OTC, pozwolenie Nr-R/0733

2. Tymianek + Podbiał Forte DOMACO Dr.Med.Aufdermaur AG, dystrybucja: Medicopharma
Nie przypominatypowych pastylek z podbiałem, przezroczyste w wyglądzie, ma smak tymianku,  eukaliptusu, mentolu i cukru.
Skład, zastosowanie i dawkowanie:
Skład
Skład subst. czynnych
Jak widać po prawej stronie, w porównaniu do leków zawiera o 32,5 mg mniej wyciągów z podbiału i tymianku, za to zawiera wyciąg z różnorakich ziół o działaniu wykrztuśnym, przeciwzapalnym.Produkt nie jest przeznaczony dla kobiet w ciąży, karmiących piersią i dzieci poniżej 12 r.ż.
Ilość pastylek: 30
- SUPLEMENT DIETY

3. Tymianek z podbiałem plus 20 dodatkowych ziół MSFarma
Skład jak poprzednie pastylki, a kolor inny.
Ten już bardziej przypomina z wyglądu tymianek i podbiał. W smaku słonawy w niektórych miejscach, mało w nim tymianku i podbiału. Czuć cukier i eukaliptus. Może ten smak soli to podbiał?
Zastosowanie i grupa wiekowa:
Dorośli, dzieci powyżej 12 r.ż., do 4 pastylek dziennie. Nie może być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Ilość pastylek: 30+6
- SUPLEMENT DIETY

4. Tymianek z podbiałem plus 20 dodatkowych ziół (syrop) MSFarma
Skład I
Skład II
Nie przypomina w smaku pastylek, tym bardziej, że benzoesan sodu drapie w gardło. Cała buteleczka powinna wystarczyć na 4 dni (dzieci powyżej 12. r.ż. 5ml 3-6xdz./dobę, dorośli 3x10 ml dz./dobę).
Dawka jednorazowa wyciągu z tymianku dla dorosłego zawiera ~69,3 mg, dobowa dawka 208 mg - mniej niż 2 pastylki leku.
Dawka jednorazowa wyciągu z podbiału dla dorosłego zawiera 58 mg, dobowa dawka 173 mg, tyle co prawie 2 pastylki.

Poza wyciągami z ziół, zawiera witaminę C i sok z czarnej porzeczki. Niby na kaszel, niby na gardło, a wychodzi na to, że też na odporność. bardziej opłacają się pastylki niż syrop, chyba, ze ktoś nie lubi pastylek. Syropu też raczej nie polubi.
Ilość syropu: 120 ml
- SUPLEMENT DIETY

5. Tymianek + Podbiał BMS
Skład
Z wyglądu nie przypomina leku. Oprócz tymianku i podbiału zawiera witaminę C i sproszkowany wyciąg z aloesu. Dobre w smaku, kwaskowate, nie przypominają typowego tymianku z podbiałem. Więcej tymianku, mniej podbiału w 1 pastylce. Dotąd najdroższy spośród Tymianków z Podbiałem.
Ilość pastylek: 16
- SUPLEMENT DIETY6. Tymianek Podbiał Nord Farm
Skład
Szata graficzna łudząco przypomina szatę graficzną leku. Pastylki już nie do końca. Wyglądają łudząco podobnie do poprzednich pastylek. Zamiast aloesu ma mentol (smakuje podobnie, tylko mentolowo). Zaleca się stosować do 4 pastylek dziennie. Dla dzieci powyżej 12 r.ż., dorosłych oprócz kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Ilość pastylek: 16
- SUPLEMENT DIETY


7. Tymianek Podbiał plus Gardlox Dr. Alex Sadleck
Skład
Wypada najlepiej wśród suplementów diety. Składem i smakiem przypomina lek. Zawiera wyciąg z aloesu, bioflawonoidy cytrusowe i witaminę C. Cenowo wygląda podobnie do leku.
Ilość pastylek: 24
- SUPLEMENT DIETYPorównanie produktów
Od lewej: Gardlox, MSFarma, Nord Farm, Omega Pharma
Od lewej: DOMACO,  BMS
Syrop
Jak widzicie, z tym tymiankiem i podbiałem bywa różnie. Należy pamiętać by go nie przedawkować (spokojnie, zużyję te paczki w ciągu 2 lat, podzielę się z rodziną ewentualnie ;)). 


Źródła:
2. Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji, praca zbiorowa red. Matławska Irena, wyd. III, Poznań, UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, 2008, ISBN 978-83-7597-004-3
3. Błach-Olszewska Z., Długosz A., Kowal-Gierczak B., Lamer-Zarawska E., Niedworok J., Fitoterapia i leki roślinne, Wyd. I, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2012, ISBN 978-83-200-4650-2

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Proszę o nieobraźliwe komentarze. Obrażania nie popieram.
Nie chciałabym również SPAMu. SPAM jest dobry ze SPAMem wśród SPAMu, ale nie tutaj, więc komentarze z tego działu będą usuwane. Pod SPAM podchodzą również prośby o wspólną obserwację (i tak patrzę na blogi komentatorów - jeśli są).
Nie przejmujcie się, że od razu komentarze się nie wyświetlają - są weryfikowane.