niedziela, 29 marca 2015

Czosnek - preparaty apteczne, analiza

Często chcielibyśmy zapobiec przeziębieniu, więc sięgamy po czosnek. Kto chciałby wyjść do ludzi ze świadomością o nieprzyjemnym zapachu czosnku z ust? Stąd też postanowiłam wypróbować kilka preparatów, popytać się producentów co nieco o ich produktach z czosnku. Są różne metody ekstrahowania czosnku, przechodzą też różne standaryzacje.

Ekstrahent: etanol, temperatura: 0 st. C
Tak pozyskujemy nieczynną alliinę, czyli produkt nie będzie miał zapachu, również nie będzie wywierał mocnego działania leczniczego.

Ekstrahent: etanol, temperatura: 25 st. C
W ten sposób otrzymuje się alliicynę - nietrwały związek o działaniu przeciwbakteryjnym.

Ekstrahent: olej, temperatura: dowolna
Najlepsze jak dotąd rozwiązanie. W ten sposób wydobywają się ajoeny, które są odpowiedzialne za większość prozdrowotnych właściwości czosnku.

Ekstrahent: para wodna
Inhalacje z czosnku pozwalają nam wdychać siarczki diallilowe, które hamują metabolizm niektórych leków, trucizn (w tym nitrozamin, które są rakotwórcze) - ogólnie ksenobiotyków.

wtorek, 24 marca 2015

Pasta do zębów Dabur Red

Kolejna pasta bez fluoru: Dabur Red. Mam nadzieję, że mój blog nie będzie się Wam kojarzył głównie z pastami do zębów... ;) Wracając do pasty. Jest nietypowa. Kto czuł ten wie. Poza pastą firma Dabur ma w ofercie proszek do zębów tak jak Vicco Vajradanti, o innym składzie. O proszku kiedy indziej, bo tego poprzedniego jeszcze nie zużyłam.
Dabur RED

niedziela, 8 marca 2015

Organiczna pasta do zębów Agafii Cedrowa

Z cyklu past bez fluoru. Omawiałam pasty ajurwedyjskie takie jak: Himalaya Herbals (Dental Cream, Complete Care, Sparkly White) czy Vicco, teraz chciałam spróbować coś rosyjskiego. Jak rosyjskie to babuszka Agafia. Przedstawiam Cedrową Organiczną pastę do zębów Agafii. Dla zdrowia zębów, na organicznym ekstrakcie cedrowym (którego nie ma), oleju różanym i wosku pszczelim. Nie zawiera szkodliwych składników (Не содержит вредных для здоровья компонентов).
Kartonik

piątek, 6 marca 2015

Czosnek pospolity (Allium sativum)

William Woodville, Medical Botany, 1793
źródło
Nazwa polska: Czosnek pospolity
Nazwa łacińska: Allium sativum L.
Synonimy: czosnek domowy, białe ziele, czosnek właściwy
Rodzina: Czosnkowate (Alliaceae) dawniej należał do rodziny liliowatych (Liliaceae)
Rodzaj: Czosnek (Allium)
Występowanie: pochodzi z Azji Środkowej. Uprawiany na całym świecie.
Kwitnienie i zbiór: lipiec - sierpień. Zbiór należy przeprowadzać, gdy liście zaczynają schnąć (wrzesień/październik).
Ciekawostki: W starożytności był dodawany niewolnikom egipskim do jedzenia by dodać im sił w pracy (o dziwo, w Chinach jedli solony czosnek z olejem i cukrem) zaprawiał w boju rzymskich wojowników, Grecy i Słowianie byli przekonani, że jedzenie czosnku chroni przed jadem żmij. W XVI wieku miał chronić przed dżumą i wszelką zarazą. W latach 80. nawet rybacy z Afryki Zachodniej smarowali się czosnkiem, by uniknąć pożarcia przez krokodyle. Dzieciom podawało się lewatywy z czosnku (nie wiem czy ktoś jeszcze stosuje te metody), by wytępić owsiki.
Stosowany surowiec: cebula czosnku (Allii sativi bulbus/Bulbus Allii recens)

poniedziałek, 2 marca 2015

Tymianek i podbiał

Większość z Was pewnie widziało tą reklamę (klik).
Piękny strażak na pustyni, nie ma wody, więc z węża strażackiego tryskają kwiaty tymianku i podbiału...
No dobrze, może źle rozumiem tą reklamę, bo pewnie chodzi tu o dobroczynne działanie pastylek do ssania "Tymianek i Podbiał". Czy tak rzeczywiście jest? Czytałam artykuł u Euceryny i nawet nie pomyślałam, że może mieć nie do końca bezpieczne działanie (czyt. artykuł: Tymianek i Podbiał – (nie)bezpieczne ziółka). Jak z tym jest?

niedziela, 1 marca 2015

Denko lutowe (nr 11)

Chciałabym móc pisać więcej niż od tych dwóch miesięcy piszę... Niestety nie zapowiada się na to aż do końca maja. Praca i dojazdy pochłaniają mi z życia 10,5 godziny dziennie. Myślę, że to normalnie wytrzymujecie. Staram się nie omijać denek, to one przypominają mi, że zbliża się koniec miesiąca ;) Poniżej zużycia kosmetyków w lutym.