wtorek, 18 marca 2014

Książki o ziołach, terapiach ziołami, czyli co polecam?

Jeśli interesuję się danym tematem to na czymś rzetelnym muszę oprzeć swoją wiedzę. Inaczej nie potrafię, bo nawet opowiadania babci czy kogoś starszego z rodziny mogą mieć jakieś luki (tak jak z tą łyżką tranu...).
Takimi rzetelnymi rzeczami są książki. W szkole, w której się uczę dostępne są Farmakopee Polskie: III, IV, V, VI, IX. Mamy do nich dostęp na zajęciach lub po zajęciach, więc korzystam. W każdej aptece musi znajdować się Farmakopea Polska (najlepiej, żeby była to najnowsza wersja, ale co mi po najnowszej, jeśli nie ma tam opisanych pewnych surowców np. porost islandzki/płucnica islandzka występują do FP III, później znika, a nadal mamy takie preparaty jak ISLA, które właśnie bazują na poroście islandzkim).
Niestety, cena Farmakopei nie należy do najtańszych - 667,05 zł za 2 tomy grubych tomiszczy IX. Doliczmy do tego jeszcze suplement 2012 do IX - 205,20 zł. Razem wychodzi około 900 zł. To trochę za dużo i gdzie to zmieścić?
Oprócz FP zaglądam do różnych książek (w tym uczelnianych). Lwia część pochodzi z XIX/XX w., warto poszukać po bibliotekach, antykwariatach. Korzystam także z internetu, ale jak wiadomo, nie można ufać każdym źródłom...
Zacznę od książek na mojej półce (no dobra, na potrzebę zdjęcia są na tapczanie):
To co mam - moja skromna kolekcja
 • Tyszyńska-Kownacka Danuta, Starek Teresa, Zioła w polskim domu, Wyd. IV, Warszawa, Watra, 1991, ISBN 83-225-0230-3
Książka podzielona na dwie części, gdzie w I autorki ciekawie wprowadzają czytelnika do krainy ziół i medycyny domowej. W II części znajdujemy opisy 63 bezpiecznych w użytku roślin, sposób uprawy i zbioru/miejsce występowania, substancje chemiczne, zastosowanie w lecznictwie domowym oraz rubryczkę: na granicy magii i wiedzy, czyli ludowe przesłanki niekoniecznie podparte dowodami naukowymi. Na koniec tabele zbioru, które są przydatne.
Czasem ją wezmę do ręki i przejrzę, ale nie jest to pozycja ulubiona.
 • Lecznicze Dary Natury – 200 uzdrawiających ziół, pod red. Arnal-Schnebelen B., Goetz P., Paris M., przeł. Mróz M., Olendzka J., Rodak M., Tyszkiewicz M., Wróblewska-Pawlak K., Warszawa, Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., 2003, ISBN 83-88243-94-2
Po tą książkę sięgam bardzo często. Jedna z moich ulubionych, a w zasadzie No 1. Świetne monografie, zdjęcia. Informacje jak najbardziej rzetelne.Nie tylko są umieszczone najważniejsze informacje o roślinie, ale także jak zbierać/suszyć - ogólnie jak zacząć przygodę z ziołami. Oprócz ziół znajdziemy tu także indeks oraz opis chorób, słownik. nic dodać nic ująć - po prostu piękna!
 • Lewkowicz-Mosiej Teresa, Rośliny Lecznicze: LEKSYKON, Warszawa, Świat Książki, 2012, ISBN 978-83-7799-557-0
Tą pozycję podarowałam mamie, ale najczęściej ja z niej korzystam ;). Czemu? Jest opisana bardziej naukowo niż poprzednia pozycja. Zawiera 500 roślin leczniczych, ich nazwy w wielu językach, budowę, bardzo dokładny opis. Tylko 33 zdjęcia, 0 rysunków. Część nazw związków chemicznych jest dla laików niezrozumiała. Sięgam po nią, gdy wiem, którą roślinę mam opisać. Jest to mój No 2.
 • Hlava Bohumír, Starý František, Pospíšil František, przeł. Szwedler Inga, Rośliny kosmetyczne, Warszawa, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1984, ISBN 83-09-00765-5
Piękne ilustracje! Znajdziemy tu opis rośliny, pochodzenie i zasięg, zbiór surowca, zastosowanie w kosmetyce i w innych dziedzinach życia. Informacje z czasem się zmieniały i widać trochę niezgodności (np. o ogóreczniku, że już się nie robi sałatek z liśćmi ze wzg. na potencjalne działanie rakotwórcze, a olej z ogórecznika jest bezpieczny mimo to), ale część informacji jest niezmienna. Dobra pozycja, tylko drobna uwaga - lepiej sprawdzić wcześniej w nowszych źródłach czy nie wywołują interakcji. Polecam.
 • Polakowska Maria, Leśne rośliny zielarskie, Warszawa, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1987
Dużo roślin opisanych, łącznie z tymi trującymi. Niestety jest to dość stara książka, a dość nowa w mojej półce, to niewiele mogę o niej napisać...
 • Mowszowicz Jakub, Przewodnik do oznaczania krajowych roślin zielarskich, Warszawa, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1983, ISBN 83-09-00682-9
Jak nie wiem z jaką rośliną mam do czynienia to sprawdzam. Bardzo przydatna książka dla zbieraczy. Jak odróżnić nerecznicę od paprotki? Jak odróżnić fiołek drobnokwiatowy od fiołka trójbarwnego? Wszystko na podstawie klucza metodą eliminacji. Opis botaniczny, występowanie, surowiec, składniki chemiczne, zastosowanie. Uwielbiam książki pana Mowszowicza!
 • Kohlmünzer Stanisław, Farmakognozja Podręcznik dla studentów farmacji, Wyd. IV, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1993, ISBN 83-200-1797-1
Podręcznik do części teoretycznej z Farmakognozji. Dużo wzorów chemicznych, łacińskich nazw. Dla chcącego nic trudnego. Nie dla laików.
 • Broda Bolesław, Zarys Botaniki Farmaceutycznej, Wyd. VI, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2002, ISBN 978-83-200-4167-5
Podręcznik do części praktycznej farmakognozji. Bez mikroskopu i binokularu ta książka nie jest ciekawa. Jest tu dokładny opis morfologiczny roślin, dokładne rysunki przekrojów, ale to nie jest na żywo. Nie zastąpi rzeczywistego widoku. Jednak jest przydatna.
 • Leksykon Ziół od A do Z, Warszawa, Ringier Axel Springer Polska Sp.z o.o., 2011, ISBN 978-83-7558-885-9
Ciekawa pozycja dla laików. Zawiera przepisy na różne mieszanki, nalewki, napary, odwary. Cieniutka, ale czasem przydatna.
 • Krześniak Leszek Marek, Apteczka ziołowa, Warszawa, Wydawnictwo „Sport i Turystyka”, 1986, ISBN 83-217-2576-7
Opis roślin codziennego użytku i nie tylko. Bardzo dobra pozycja warta polecenia. Mój No 4. Opis surowców, zbioru, działania i stosowania, czyli przepisy na mieszanki, nalewki itd.
 • Kwaśniewska Jadwiga, Mikołajczyk Krystyna, Zbieramy zioła, Wyd. IV, Warszawa, Wydawnictwo Akcydensowe, 1986
Książka stricte przeznaczona dla chcących zbierać zioła. Opisane są cechy dobrego surowca, występowanie, nazwy synonimowe. Mało informacji. Nie polecam osobiście, bo większość informacji jest w pozycjach wymienionych wcześniej.
 • Buchorski Witold, Maciej Robert, Aloes - leczniczy cud natury, Warszawa, Baobab, 2010, ISBN 987-83-89642-34-9
Kompendium wiedzy o aloesie, czyli wszystko co chcesz o nim wiedzieć + wiele interesujących ciekawostek + przepisy na drinki, mieszanki, wcierki, nalewki.
 • Šedo Anton, Krejča Jindrich, Rośliny źródłem przyprawWarszawa, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1987, ISBN 83-09-01176-8
Co umili smak potrawy jak nie przyprawy? Chilli, estragon, bazylia, czosnek, por, kurkuma... Wszystko o przyprawach (zastosowanie, opis substancji chemicznych, pochodzenie), smakach i daniach z różnych stron świata + książka kucharska w jednym tomie. Jak zrobić tortillę bez mąki kukurydzianej? Z mąką pszenną. Dziś są takie czasy, że możemy mieć wszystko i nie musimy nic zamieniać, więc przepisy są nadal aktualne.

Jak widzicie - dużo tego. W obiegu jest Biblioteczka domowa. Zielarstwo, ale ta pani jest chora aktualnie i nie mam jak się z nią skontaktować. Jutro powinna dojść pozycja Zioła z apteki natury. Zawiera wiele ciekawych przepisów i opisów. Napisana prostym językiem, zrozumiałym. Polecam po jednym przejrzeniu w Matrasie ;)

Jeśli nie lubicie książek, a surfujecie biegle w internecie to polecam stronę pana doktora Różańskiego. Doświadczenie i wiedza czyni autora bardzo pomocnym w świecie blogosfery, gdzie czasem można się zgubić. DZIĘ-KU-JE-MY!

Mam nadzieję, że choć trochę przybliżę Wam cudowny świat ziół oferowany przez Matkę Naturę. Polecacie jakieś inne w polskim wydaniu książki, z którymi nie miałam styczności?

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Proszę o nieobraźliwe komentarze. Obrażania nie popieram.
Nie chciałabym również SPAMu. SPAM jest dobry ze SPAMem wśród SPAMu, ale nie tutaj, więc komentarze z tego działu będą usuwane. Pod SPAM podchodzą również prośby o wspólną obserwację (i tak patrzę na blogi komentatorów - jeśli są).
Nie przejmujcie się, że od razu komentarze się nie wyświetlają - są weryfikowane.