czwartek, 27 sierpnia 2015

Błonnik

Czym jest błonnik? Nie jest to nic innego jak celuloza, czyli wielocukier budujący ścianę komórkową roślin. Nie jest trawiony przez człowieka (co innego zwierzęta typowo roślinożerne np. owca, która ma w żołądku bakterie symbiotyczne, które pomagają w trawieniu celulozy), pęcznieje w żołądku, powodując uczucie sytości oraz poprawia perystaltykę jelit.
Fragment łańcucha celulozy, źródło: Wikipedia
Najlepszym źródłem błonnika są... rośliny, a więc owoce, warzywa i inne rośliny, w tym popularne są łupina babki jajowatej i nasiona babki płesznik oraz nasiona lnu. W celu szerszego zapoznania z błonnikiem polecam artykuł na blogu Farmaceutka Radzi.  Zwykle w celu przeczyszczenia stosuje się inne surowce m.in. glikozydy antrachinonowe. Należy pamiętać, że przy długotrwałym stosowaniu mogą powodować rozleniwienie się jelit (atonia) i wypłukiwać jony potasu z organizmu. Błonnik można stosować cały czas, są oczywiście przeciwwskazania. Pisałam o nich w poście z ISPAGULem.

Interakcje z lekami
Błonnika nie należy stosować łącznie z minerałami, witaminami (w tym B12), glikozydami nasercowymi (np. z kroplami nasercowymi, nalewką z konwalii, Digoxinem), pochodnymi kumaryny (acenokumarol, warfaryna), karbamazepiną i litem. Należy zastosować 0,5-1 h przerwę

Postanowiłam, że opiszę niektóre preparaty, taki mini-przewodnik po błonnikach, z którymi miałam styczność.

wtorek, 11 sierpnia 2015

Maska diamentowa "jak miliony monet!" Estetica

Jednorazowa maska diamentowa "Czyste piękno" z kolagenem, kwasem hialuronowym i olejem różanym. Opis producenta:
Unikalna matryca kolagenowa z dodatkiem kwasu hialuronowego połączona z naturalnym olejkiem różanym, wyciągiem z nasion winogron i alantoiną. Biozgodna z ludzką tkanką formuła, aktywnie przenika w głąb skóry. Natychmiast po zetknięciu odżywione i pobudzone komórki naskórka, przyspieszają jego regenerację, wygładzając zmarszczki i przywracając zdrowy wygląd

niedziela, 9 sierpnia 2015

Mieszanka Japońska Świątynia

Japońska świątynia to herbata zielona aromatyzowana. herbata ta mogłaby się kojarzyć z buddyjskimi świątyniami, mi się tak nie skojarzyła. Po pierwsze: sencha użyta do skomponowania mieszanki pochodzi z Chin, a po drugie: japońska herbata powinna się kojarzyć z delikatnością herbaty nie ananasa. Może Chiński taniec hula?

środa, 5 sierpnia 2015

Miód fasolowy (Mel Phaseoli)

Miód fasolowy
Miód fasolowy jest produktem regionalnym Roztocza (od 2005 roku) tak jak w Krakowie obwarzanki. Powstaje z nektaru kwiatów fasoli wielokwiatowej (Phaseolus coccineus) "Piękny Jaś Tyczny" . Z 3 litrów nektaru powstaje szklanka miodu, nie tak dużo prawda?

Cechy miodu
Ma aromatyczny, kwiatowy zapach. Jest koloru ciemnosłomkowego. W porównaniu do miodu wielokwiatowego jest mniej słodki, przy dłuższym potrzymaniu w buzi można wyczuć kwaskowaty smak, albo w roztworze miodu z wodą... W roztworze lepiej smakuje, kwaskowatość jest lepiej wyczuwalna. Po jakimś czasie od wypicia roztworu zostaje kwaśny posmak w ustach. Ma kwaśne pH ~ 3-4 (tak mi wyszło z papierka pH 1-14). W niecały miesiąc po otwarciu zaczął krystalizować, a został rozlany 20.06 b.r. Miód po skrystalizowaniu powinien być koloru żółtokremowego, myślę, że nawet taki będzie, bo nie tworzą się zbite grudki jak w miodzie wielokwiatowym. Podobnie wygląda jak roztwór koloidalny w próbie Tyndalla. Z takiej krystalizacji możemy wywnioskować, że jest więcej glukozy niż fruktozy.

Zastosowanie:
- w stanach przeziębieniowych,
- w celu podwyższenia odporności,
- wzmacnia mięsień sercowy,
- w problemach żołądkowo-jelitowych.

Miód fasolowy został rozpowszechniony przez państwa Śliczniaków z pasieki ULIK, ich miód zdobył tytuł Regionalnego Produktu Tradycyjnego, stamtąd też zamówiłam ten miód w celu spróbowania. Więcej o miodzie fasolowym możecie znaleźć na stronie Pasieki ULIK oraz na blogu sklepu Miodownia.

Próbowaliście?

wtorek, 4 sierpnia 2015

Koreańska maseczka oczyszczająco-odświeżająca

Ostatnio zużyłam maseczkę koreańską Orienthal Therapy z pstrolistką sercowatą, soforą japońską i portulaką zimową, firmy - Oriental Secret. Opisałabym drugą maseczkę z kasztanowcem, ale kilka miesięcy temu wyprosiła ją u mnie moja siostra.
Maseczka

niedziela, 2 sierpnia 2015

Herbata Ginseng Oolong

O oolongu pisałam wcześniej (Mleczny Oolong), a ten jest inny. Z tych małych niepozornych brązowo-zielonych kuleczek może się wydobyć niespotykany aromat i smak. Dobra herbatka na wzmocnienie organizmu przy zmęczeniu fizycznym i psychicznym. Tą nietypową herbatą jest Ginseng Oolong.