Czym jest błonnik? Nie jest to nic innego jak celuloza, czyli wielocukier budujący ścianę komórkową roślin. Nie jest trawiony przez człowieka (co innego zwierzęta typowo roślinożerne np. owca, która ma w żołądku bakterie symbiotyczne, które pomagają w trawieniu celulozy), pęcznieje w żołądku, powodując uczucie sytości oraz poprawia perystaltykę jelit.
![]() |
Fragment łańcucha celulozy, źródło: Wikipedia |
Najlepszym źródłem błonnika są... rośliny, a więc owoce, warzywa i inne rośliny, w tym popularne są łupina babki jajowatej i nasiona babki płesznik oraz nasiona lnu. W celu szerszego zapoznania z błonnikiem polecam artykuł na blogu Farmaceutka Radzi. Zwykle w celu przeczyszczenia stosuje się inne surowce m.in. glikozydy antrachinonowe. Należy pamiętać, że przy długotrwałym stosowaniu mogą powodować rozleniwienie się jelit (atonia) i wypłukiwać jony potasu z organizmu. Błonnik można stosować cały czas, są oczywiście przeciwwskazania. Pisałam o nich w poście z ISPAGULem.
Interakcje z lekami
Błonnika nie należy stosować łącznie z minerałami, witaminami (w tym B12), glikozydami nasercowymi (np. z kroplami nasercowymi, nalewką z konwalii, Digoxinem), pochodnymi kumaryny (acenokumarol, warfaryna), karbamazepiną i litem. Należy zastosować 0,5-1 h przerwę
Postanowiłam, że opiszę niektóre preparaty, taki mini-przewodnik po błonnikach, z którymi miałam styczność.
Ispagul |
Opakowania: pudełko, torebka papierowa 100 g/20 torebek po 4 g każda.
Źródło błonnika i składniki: Łupina nasienna babki jajowatej.
Zalecane spożycie: 4-20 g dziennie.
2. Colon C i inne Colony A-Z Medica (Suplement diety)
![]() |
Opakowanie |
![]() |
Skład |
Połączenie błonnika z babki, inuliny i bakterii probiotycznych (Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium lactis) może wspomóc pracę jelit i odnowić florę bakteryjną np. po antybiotykoterapii.
![]() |
Błonnik Colon C |
Opakowanie: pudełko 100 g i 200 g.
Źródło błonnika i składniki: Łupina nasienna babki jajowatej, prebiotyk (inulina), probiotyk (2 szczepy bakterii).
Zalecane spożycie: 2x dziennie po czubatej łyżeczce (5 g) 25-30 min przed posiłkiem (rano i wieczorem). Zmieszać z 0,5 szkl. wody/soku i popić dodatkową ilością wody (dobrze, żeby te pół szklanki popić kolejną szklanką wody).
![]() |
Błonnik |
![]() |
Colosan Ex |
Ta sama firma, ten sam skład, i gdzie różnica? Pewnie w cenie i opakowaniu, bo skład ma ten sam. Proszek też wygląda tak samo. Skończę Colosan to przesypię sobie do pudełka następny błonnik - takie pudełeczka są wygodne.
Opakowanie: Colosan Ex - 120 g i 240 g, a Błonnik 350 g.
Źródło błonnika i składniki: mielona łupina nasienna babki jajowatej, mielone, odtłuszczone nasiona lnu, błonnik jabłkowy, prebiotyk (inulina), probiotyk (4 szczepy bakterii).
Zalecane spożycie: 2x dziennie po czubatej łyżeczce (5 g) 25-30 min przed posiłkiem (rano i wieczorem). Zmieszać z 100 ml wody, wypić i popić 100 ml wody.
Fibraxine, źródło: doz.pl |
Jest to suplement diety produkowany na bazie laktoferyny i błonnika roślinnego. Błonnik z Fibraxine - arabinogalaktan jest pozyskiwany z kory modrzewia. Jest błonnikiem, który nie tworzy żelu, ładnie się rozpuszcza w płynach. Spotkałam się z przypadkiem, gdzie ten preparat był stosowany w leczeniu biegunki i pomógł. Preparat nie jest tani, bardziej opłaca się Colon lub Colosan.
Opakowanie: 15 saszetek po 6 g.Źródło błonnika i składniki: Arabinogalaktan, laktoferyna, słodzik acesulfam K
Zalecane spożycie: 1 saszetkę (lub 2 w razie potrzeby) rozpuścić w 100 ml wody lub dosypać do innego napoju/żywności rano, pić przez co najmniej 2 tygodnie.
5. Jeliton (Suplement diety)
Opakowanie, źródło: www.doz.pl |
Opakowanie: paczka 180 g i 18 saszetek po 5 g
Źródło błonnika i składniki: Łupina nasienna babki jajowatej
Zalecane spożycie: maks. do 4x dziennie po czubatej łyżeczce (5 g) 25-30 min przed posiłkiem. Zmieszać z 0,5 szkl. wody/soku i popić dodatkową ilością wody (dobrze, żeby te pół szklanki popić kolejną szklanką wody).
Opakowanie: paczka 100 g i w dwupaku 1+1. Jest również dostępna wersja śliwkowa i egzotyczna, ale to już produkt się inaczej nazywa - Figura Błonnik
Źródło błonnika i składniki: Błonnik pszeniczny, len mielony odtłuszczony, inulina, proszek jabłkowy, łuski nasion babki jajowatej
Zalecane spożycie: 1-2 łyżeczki dziennie - spożywać bezpośrednio lub po zmieszaniu z zimnym lub gorącym płynem, najlepiej na pół godziny przed posiłkiem. Każdą porcję należy popić szklanką płynu.
7. Xenna błonnik (Suplement diety)
![]() |
Opakowanie |
Opakowanie: plastikowe pudełko o zawartości 110 g i 220 g
Źródło błonnika i składniki: Błonnik pszenny, aromaty
Zalecane spożycie: 2 łyżeczki (ok. 11g) na dobę. Preparat należy wsypać do szklanki wody, herbaty, soku, muesli lub jogurtu i przed spożyciem wymieszać. Należy wypijać co najmniej 250 ml wody lub soku owocowego na każde ok. 5,5g preparatu.
![]() |
Proszek |
8. Len mielony odtłuszczony Bioflax (Suplement diety)
![]() |
Wartości odżywcze |
Można też zastosować len w postaci ziarenek, tylko trzeba je przemielić (by zwiększyć możliwości pęcznienia :D) i zalać wrzątkiem. O zastosowaniu lnu pisałam w poście Len zwyczajny.
![]() |
Przykładowy len mielony |
9. Inna postać błonnika
Błonnik można pozyskać z różnych roślin. Napotkałam się niedawno na Błonnik Multi (grapefruitowo-kakaowo-jabłkowo-pszenno-owsiany), w Rossmannie mają błonniki: orkiszowy, gryczano-kakaowy, buraczany, gryczany. Dary Natury mają dostępne błonnik w produktach: babka jajowata, łupina nasienna babki jajowatej, błonnik z nasion wiesiołka. Dość popularny jest błonnik witalny, będący połączeniem nasion babki płesznik i łupiny nasiennej babki jajowatej w stosunku 4:1. Zamiast przepłacać, można połączyć samemu lub kupić gdzieś taniej (np. błonnik naturalny). W sklepach można znaleźć zbożowe pałeczki o wdzięcznej nazwie błonnik.
10. Nasienie płesznika Herbapol Kraków (lek OTC)
Tak jak napisałam wcześniej - można pomieszać w odpowiednich proporcjach z łupiną nasienną babki jajowatej np. Jelitonem, Ispagulem S, Colonem C
Opakowanie: 100 g
Źródło błonnika: nasienie babki płesznika
Zalecane spożycie: Osoby dorosłe, w wieku podeszłym i młodzież powyżej 12 roku życia: 12g nasion (3 łyżeczki) wymieszać z co najmniej 2 szklankami (400ml) płynu i bezzwłocznie wypić. Stosować 3 razy dziennie. Dzieci od 6 do 12 roku życia: 8g nasion (2 łyżeczki) wymieszać z co najmniej 1 1/2 szklanki (300ml) płynu i bezzwłocznie wypić. Stosować 3 razy dziennie. Do wypróżnienia dochodzi po 12-24 godzinach od przyjęcia leku.
Tak jak napisałam wcześniej - można pomieszać w odpowiednich proporcjach z łupiną nasienną babki jajowatej np. Jelitonem, Ispagulem S, Colonem C
Opakowanie: 100 g
Źródło błonnika: nasienie babki płesznika
Zalecane spożycie: Osoby dorosłe, w wieku podeszłym i młodzież powyżej 12 roku życia: 12g nasion (3 łyżeczki) wymieszać z co najmniej 2 szklankami (400ml) płynu i bezzwłocznie wypić. Stosować 3 razy dziennie. Dzieci od 6 do 12 roku życia: 8g nasion (2 łyżeczki) wymieszać z co najmniej 1 1/2 szklanki (300ml) płynu i bezzwłocznie wypić. Stosować 3 razy dziennie. Do wypróżnienia dochodzi po 12-24 godzinach od przyjęcia leku.
-------------------------------
Stosowaliście błonnik? Co myślicie na jego temat? Wolicie stosować długotrwale błonnik czy raz na jakiś czas surowce antrachinonowe (senes, kora kruszyny, alona z aloesu) lub mocno przeczyszczające (sól gorzka, olej rycynowy)?
Nie stosowałam błonnika, ale informacje ciekawe:)
OdpowiedzUsuńStosowałam tylko Colosan. Staram się ogólnie unikać w diecie nadmiaru błonnika, w zupełności wystarczą mi owoce, kawa zbożowa i płatki owsiane. Przy stosowaniu błonnika trzeba dużo pić, bo inaczej zaparcia i bóle brzucha murowane.
OdpowiedzUsuńStąd ta dodatkowa szklanka wody jako minimum :)
UsuńJa ciągle pozostaję przy błonniku witalnym, udaje mi się znaleźć tanio - po 39 zł za kg. W tym samym sklepie próbowałam pokombinować, czy taniej nie wyszłoby kupienie dwóch składników oddzielnie, ale akurat nie wyszło. Może gdzie indziej byłoby to korzystniejsze. O ile sobie przypominam to w Natura Market kupuję (nie mam przy sobie swojego tabletu, a tak z głowy nie jestem pewna na 100%...)
OdpowiedzUsuńTo serio tanio - za 100 g 3,90 zł. Jak siemię lniane! Natura Market z Sosnowca? Mają tam teraz ten błonnik na przecenie 35 zł/kg :D
UsuńDobrym źródłem błonnika pokarmowego są również produkty zbożowe. Ja uważam, że my ludzie powinniśmy czerpać błonnik z produktów spożywczych. Dzienne zapotrzebowanie na błonnik wynosi ok. 20-40 g, zgodnie z normami żywieniowymi. Niestety, ale wciąż ludzie mało jedzą warzyw, owoców, czy też produktów zbożowych, mało piją wody i potem ludzie cierpią na zaparcia, szczególnie mowa jest o dzieciach. Gdyby każdy dbał o prawidłowe żywienie, to by nie było tych suplementów diety ;) Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuń