Żeby otrzymać miód taki, jaki mamy w słoiczku, pszczoły najpierw muszą wybudować komórki plastra w ulu (o wosku i produkcji pisałam wcześniej), później w odpowiednim miejscu Królowa Matka czerwi, gdzieś indziej robotnice pakują pyłek zmieszany z enzymami trawiennymi (z takiego upakowanego pyłku powstaje pierzga w wyniku fermentacji mlekowej), do reszty komórek pakują miód i zasklepiają woskiem. Miód ten stanowi zapas żywności, ciągle powiększająca się ilość komórek z miodem może wskazywać na to, że rodzina pszczela chce się podzielić i odlecieć w poszukiwaniu innego 'mieszkania' (tzw. nastrój rojowy/rójka). Wtedy rodzina, która się przeprowadza bierze ze sobą ok. 3% miodu ze sobą, resztę zostawia nowej rodzinie.
Miód pszczelarze pozyskują przez usunięcie wieczek, zeskrobanie i przecedzenie lub za pomocą miodarki do odwirowania plastrów.
Miód pszczelarze pozyskują przez usunięcie wieczek, zeskrobanie i przecedzenie lub za pomocą miodarki do odwirowania plastrów.
Źródło: freecodesource.com |
Pole takich komórek jest największe, miejsce się nie marnuje. Mistrzostwo!
Jak pozyskać miód z plastra?
Film na YouTube przedstawia odsklepianie wieczek i odwirowanie - i tak trzeba przecedzić ;) Pozostałe plastry woskowe na pewno się nie zmarnują - pójdą na bryłkę lub na węzę.
Po omówieniu metod pozyskania...
Turecki smakołyk
|
Miód sekcyjny z Barci Kamiannej |
Już Wam przedstawiam sytuację. Pszczelarze czasem oferują plastry miodu (łac. favus) w plastikowych pojemniczkach lub miody sekcyjne, czyli plastry miodu w drewnianej rameczce.
Jak spożywać i jakie ma działanie?
Najlepiej żuć 2-3 razy dziennie kawałeczki o wymiarach 2cm x 3cm. Żucie plastrów na długo przed okresem pylenia roślin może łagodzić objawy pyłkowicy (zwiększenie odporności na alergeny przez to, że sam plaster/wosk ma śladowe ilości pyłków - jak szczepionka) oraz wzmacnia dziąsła, zęby i wzmaga wydzielanie śliny, soku żołądkowego. Dodatkową substancją działającą jest miód.
Plaster miodu akacjowego |
Uwielbiam miód akacjowy. Jest taaaaki słodki, ale nie mdły jak same kwiatki robinii akacjowej ;) Miód ten ma barwę słomkową, zawiera bardzo dużo fruktozy, cukrów, poza tym flawonoidy, olejek eteryczny, kwas organiczny - syryngowy, śluzy. Ma niską aktywność antybiotyczną (0-3). Warto stosować przy ogólnym zmęczeniu (bomba odżywcza), schorzeniach układu pokarmowego, jako środek słodzący dla diabetyków z cukrzycą typu II (nieinsulinozależną) - po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Przez zawartość śluzów dobrze się sprawdzi w chorobach wrzodowych układu pokarmowego (pobudzi regenerację, będzie działał osłonowo), suchym kaszlu (zmniejszy odruch kaszlu spowodowany przesuszeniem śluzówki); a flawonoidy wspomogą pracę nerek (działanie moczopędne).
Widać domieszki |
Najlepiej u znanego pszczelarza. Już kupowałam u:
- Barć Kamianna (ten sekcyjny), rok temu kosztował
- użytkownik batwomen na allegro (miód akacjowy w plastrze),
- pasieka krabik (dzwonić i pytać w miesiącach letnich - miód sekcyjny, w ramce)
Poza sezonem można się jedynie pocieszyć miodem zagranicznym, którego zbytnio nie polecam, ale od biedy ujdzie:
- Petekli Bal w Tureckim Sklepie (plaster w miodzie, a nie plaster miodu)
Ceny się wahają od 13-20 zł.
Taki ładny plaster! |
Na koniec zapraszam do obejrzenia pracy pszczół (po angielsku) :)
Źródła:
1. Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia, Leki z pasieki, Włocławek, Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników, 2005, ISBN 83-7401-130-0
2. Georg Petrausch, Hodowla pszczół w mieście. Moja własna pasieka, Warszawa, Buchmann, 2012, ISBN 978-83-7670-445-6
3. Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia, Miody odmianowe i ich znaczenie lecznicze, Włocławek, Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników, 2002, ISBN 83-88921-08-8
fajnie wiedzieć, czemu plastry miodu zawdzięczają swój kształt :)
OdpowiedzUsuńhttps://www.youtube.com/watch?v=QEzlsjAqADA :D
UsuńNiedawno kupiłam sobie taki miód akacjowy ze sprawdzonego źródła:) Jest pyszny, słodiutki. Bardoz mi smakuje:)
OdpowiedzUsuńJest lepszy niż mniszkowy, który też jest słodki, ale bardziej mdły.
UsuńCiekawy wpis :) pszczółki nasze kochane robią dla nas tak wspaniały miodek :) pozdrawiam
OdpowiedzUsuńDzięki :)
UsuńPszczoły są niesamowite, w Niemczech mają nawet hodują pszczoły w miastach, na dachach. Ciekawe jak by to u nas wyglądało