Czym jest błonnik? Nie jest to nic innego jak celuloza, czyli wielocukier budujący ścianę komórkową roślin. Nie jest trawiony przez człowieka (co innego zwierzęta typowo roślinożerne np. owca, która ma w żołądku bakterie symbiotyczne, które pomagają w trawieniu celulozy), pęcznieje w żołądku, powodując uczucie sytości oraz poprawia perystaltykę jelit.
![]() |
Fragment łańcucha celulozy, źródło: Wikipedia |
Najlepszym źródłem błonnika są... rośliny, a więc owoce, warzywa i inne rośliny, w tym popularne są łupina babki jajowatej i nasiona babki płesznik oraz nasiona lnu. W celu szerszego zapoznania z błonnikiem polecam artykuł na blogu Farmaceutka Radzi. Zwykle w celu przeczyszczenia stosuje się inne surowce m.in. glikozydy antrachinonowe. Należy pamiętać, że przy długotrwałym stosowaniu mogą powodować rozleniwienie się jelit (atonia) i wypłukiwać jony potasu z organizmu. Błonnik można stosować cały czas, są oczywiście przeciwwskazania. Pisałam o nich w poście z ISPAGULem.
Interakcje z lekami
Błonnika nie należy stosować łącznie z minerałami, witaminami (w tym B12), glikozydami nasercowymi (np. z kroplami nasercowymi, nalewką z konwalii, Digoxinem), pochodnymi kumaryny (acenokumarol, warfaryna), karbamazepiną i litem. Należy zastosować 0,5-1 h przerwę
Postanowiłam, że opiszę niektóre preparaty, taki mini-przewodnik po błonnikach, z którymi miałam styczność.