poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Co na włosy, skórę i paznokcie?

Łamliwe włosy i paznokcie... Rozdwajające się paznokcie (włosy też)... Przesuszona skóra... Ogólnie w złej kondycji. Co stosuję, by je wzmocnić 'od wewnątrz', gdy nie chce mi się tyłka z siedzenia ruszyć? Z pewnością jakieś suplementy diety w tabletkach/kapsułkach.

Oleje i roztwory
   1. Olej z wiesiołka dwuletniego (Oenotherae oleum virginum)

W kosmetyce stosowany jest w postaci płynnej lub w kapsułkach. Zewnętrznie stosowany odżywia skórę, stosowany w leczeniu egzemy, łuszczycy. Wewnętrznie uzupełnia dietę w kwasy omega-6 (głównie kw. γ-linolenowy), obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, działa przeciwzapalnie i przeciwstarzeniowo.














   2. Olej z ogórecznika (Boraginis oleum) - nie stosowałam, ale mam w planach stosować - prawdopodobnie także z GALa

Działa podobnie jak olej z wiesiołka, stosowany przy utracie elastyczności skóry, przeciwdziała suchości i działa przeciwstarzeniowo. Olej można spokojnie stosować zewnętrznie i wewnętrznie, natomiast ziele stosujemy tylko i wyłącznie zewnętrznie (przez zawartość kancerogennych alkaloidów pirolizydynowych)

   3. Witamina A+E - do wantlisty.
Dobre przeciwutleniacze, dobre... Po co stosować samą witaminę A, jak można dodatkowo witaminę E? Są pomocne w stresie oksydacyjnym, witamina A działa łagodząco, poprawia wygląd skóry. Zastanawiam się od kiedy witamina E w kroplach jest wydawana bez recepty, bo witamina A w kroplach jest od dawna na receptę. Taka mała dezorientacja.
Czy kapsułki można stosować zewnętrznie? Można, wystarczy przebić i wylać zawartość. Można też połączyć z lanoliną, Euceryną (jeśli mamy do tego wodę w równych ilościach to kosztem euceryny dodajemy lekobazę/hascobazę/maść cholesterolową (odradzam wszystkie podłoża z małą liczbą wodną).
Nie polecam stosować wtedy, gdy bierzecie tran - co za dużo to niezdrowo!

   4. GAL Uroda - I want it!
Połączenie wyciągu ze skrzypu i pokrzywy, oleju z ogórecznika, witamin A, E



Roślinne wyciągi
Najczęściej stosowanymi wyciągami są wyciągi:
  1. ze skrzypu polnego
  2. z pokrzywy
  3. z bratka
  4. z zielonej herbaty
  5. z pestek winogron

   1. Skrzyp polny (Equisetum arvense) jest bogaty w flawonoidy i krzemionkę, pomaga regenerować tkankę łączną, zwiększając ich wytrzymałość i elastyczność. Oczyszcza organizm z toksyn, które też czasem bywają przyczyną złej kondycji cery/paznokci/włosów. Nie stosujemy preparatów ze skrzypem najlepiej nie dłużej niż miesiąc ze względu na likwidację witaminy B1 z organizmu przez enzym tiaminazę (stąd też w preparatach ze skrzypem dodatek witaminy B1).

   2. Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) zawiera witaminę C, flawonoidy, prowitaminę A - oczyszcza organizm z toksyn. Kwasy organiczne z pokrzywy też są mile widziane w naszym organizmie. Stosowana w postaci płukanek przy wypadaniu włosów i wewnętrznie przy detoksykacji

   3. Fiołek trójbarwny (Viola tricolor), zaraz, zaraz. Fiołek? To nie bratek? Otóż to - fiołek. Bratek jest nazwą ludową.Dzięki zawartości flawonoidów, antocyjanów i karotenoidów działa odtruwająco i wzmacnia naczynia krwionośne.

   4. Zielona herbata jest bogata w przeciwutleniacze (katechiny)

   5. Pestki winogron też zawierają przeciwutleniacze (pentocyjanidyny)

Chemiczne dodatki (także witaminowe)
   L-cysteina - odżywiający, regenerujący i odtruwający aminokwas

   Kolagen - źródło peptydów, budulec tkanki łącznej, paznokci, włosów, skóry

   Biotyna (witamina H, witamina B7) - działa na skórę i błony śluzowe, jest produkowana w jelitach, więc nie wiem czemu jest dodawana do tabletek

   Niacyna (witamina PP - pochodna kwasu nikotynowego) - poprawia kondycję skóry, nawet tej z problemami (firma Pharmena bazuje na metabolicie kwasu nikotynowego np. Accos czy Dermena)

   Cynk - bierze udział w podziale komórkowym, poprawia kondycję skóry (wspiera walkę z pryszczami - cynk w paście cynkowej to istne cudo)

   Kwas hialuronowy - ma zdolność wiązania wody - jest odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniego nawilżenia w tkance łącznej, jest także jego elementem budulcowym. Stosowany w preparatach przeciwzmarszczkowych. Tak jak rośliny muszą utrzymać turgor, tak dobrze by było zachować taką jędrność w komórkach

   Witaminy z grupy B - bardzo pozytywnie wpływają na stan skóry, włosów i paznokci (wzmacniają, pobudzają wzrost). Organizm bardzo lubi taką bombkę z witamin B (skoro zwiększa produkcję czerwonych krwinek, bierze udział w podziale komórkowym, to czemu nie?) może czas sięgnąć po kurację drożdżową? ;)

   Kwas foliowy - bierze udział w przemianie aminokwasów i podziale komórkowym

Stosowałam
   1. Dermoskrzyp forte (Starpharma) - zadowolona
   2. Perfect skin hydro-complex (Olimp Labs)- także zadowolona, ale nie tak bardzo jak z punktu 1. czy 5.
   3. Zimnotłoczony olej z nasion wiesiołka (GAL) - efekty mało widoczne, ale chyba przez to, że stosowałam 2, a nie 6 kapsułek
   4. Skrzyp optimal (Alpepharma) - takie sobie
   5. La Karnita (Bio-Active) - zadowolona jak z punktu 1. i na dodatek tańsze

Zdjęcia przykładowych preparatów



Jak sobie radzicie z pielęgnacją? Naturalnie z nutą wysiłku czy chemicznie z nutą lenistwa?

4 komentarze :

  1. Muszę wypróbować olej w tabletkach, bo nie jestem w stanie wypić łyżki oleju codziennie, naciąga mnie. Ale staram się przemycać w sałatkach.
    Piłam kiedyś pokrzywę i drożdże, ale bo obu strasznie mnie wysypywało. Trwało to w obu przypadkach ponad 2 tygodnie, więc zrezygnowałam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak piłam tran to odmierzałam 15 ml strzykawką bez igły - też się dało. Kapsułki to jest jakieś ułatwienie, większość osób mówi, że nie działa tak bardzo, bo są w różnym stopniu oczyszczane (by nie mętniały ani nic podobnego).
      Wiesiołek z Gala ma to do siebie, że mętnieje, więc mu ufam.
      Jestem ciekawa czemu Cię wysypało. Zakładam, że zaparzyłaś wrzącą wodą drożdże, więc nie wiem czemu...

      Usuń
  2. Ja obecnie biorę selen z witaminą E, bo potrzebuję wzmocnić odporność ale jak dotąd nie zauważyłam poprawy stanu skóry, a ponoć ma wzmacniać między innymi skórę i paznokcie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chemia nie zastąpi natury, ale są też minusy - czasem niektórych składników są śladowe ilości w jedzeniu - wtedy jest problem ^^'

      Usuń

Proszę o nieobraźliwe komentarze. Obrażania nie popieram.
Nie chciałabym również SPAMu. SPAM jest dobry ze SPAMem wśród SPAMu, ale nie tutaj, więc komentarze z tego działu będą usuwane. Pod SPAM podchodzą również prośby o wspólną obserwację (i tak patrzę na blogi komentatorów - jeśli są).
Nie przejmujcie się, że od razu komentarze się nie wyświetlają - są weryfikowane.