środa, 12 listopada 2014

Czytadełka w biblioteczce Herbaceum cz.I - ALTERNATYWNA MEDYCYNA

Bardzo lubię czytać książki, jest to moje drugie hobby po muzyce (tak, po muzyce, później są: farmacja, zioła, kosmetyki - na te tematy można pisać książki, oj wiele książek, można nawet blogować i się rozwodzić na te tematy). W mojej biblioteczce pojawia się coraz więcej literatury (taki zakupoholizm, chęć posiadania nie tylko wiedzy) na półkach i na Kindlu (ciekawe ustrojstwo imitujące książkę, bardzo dobry czytnik e-booków, na którym można czytać darmowe (lub nie) książki z Amazon.com - takie promocje ;) ).
Od wakacji trochę się tego tematycznie nagromadziło, chciałabym Wam trochę o nich opowiedzieć i zachęcić nas (mnie i Was) do czytania. Przy okazji - po lewej stronie wyświetla się banner do mojej półeczki na Lubimy Czytać. Jeśli macie tam konto, możecie mnie dodać do listy obserwowanych i na bieżąco możecie śledzić co, kiedy przeczytałam oraz co o danej lekturze sądzę. Zapraszam do czytania, bo lubimy czytać, prawda?
fot. Kamil Porembiński, źródło
Ajurweda
Wszystko zaczęło się od pasty do zębów Himalaya Herbals, przeszło przez ziołowe pasty i kończy się na książkach...
Opisuję od lewej, następnie od dołu
 • Frawley David, Lad Vasant, przeł. Boniszewska Anna, Joga ziół, Kraków, a-ajurweda.pl, 2012, ISBN 978-83-62957

Jak zdążyliście zauważyć, opisując większość kosmetyków, ziół ajurwedyjskich, korzystam z tej książki. Nie jest to wprawdzie Indian Medicinal Plants autorstwa C.P.Khare, wyd. Springer ani ajurwedyjska Farmakopea THE AYURVEDIC PHARMACOPOEIA OF INDIA, ani encyklopedia The Áyurveda Encyclopedia, za to jest pozycją chyba jedyną w Polsce, która omawia zioła typowe w lecznictwie indyjskim. Co mi się w niej podoba? Działanie ziół na dosze oraz działanie zdrowotne ziół. Leczenie poszczególnych dosz. Jak przygotować zioła? Oraz monografie danych ziół: nazwa polska, łacińska, sanskrycka; stosowana część, energetyka, narządy i tkanki, na które dana roślina działa; działanie, wskazania, przeciwwskazania, sposób przygotowania, opis. Zdarzy się kilka pomyłek w nazwie ziół, ale wybaczam, ponieważ działanie jest takie same jak zioła właściwego

 • Sachs Melanie, przeł. Boniszewska Anna, Ajurweda a uroda, Kraków, a-ajurweda.pl, 2014, ISBN 978-83-930795-1-3

Do przeczytania. Co stwierdzam, przeglądając tą książkę? Przepisy na kosmetyki DIY, ankieta dotycząca pierwotnej natury tzw. prakriti - trzeba zacząć od poznania siebie, analizy swoich nawyków, zachowań, by móc sobie pomóc. To tak jak dobór kosmetyków - do cery tłustej musimy wybrać odpowiedni krem - na pewno nie natłuszczający ;) Poza tym mamy tu po garści informacji z aromaterapii, akupresury, terapii kamieniami, automasażu i diety dla każdej z dosz. Wzbogacono przepisami!

 • Frawley David, przeł. Boniszewska Anna, Joga i ajurweda, Kraków, a-ajurweda.pl, 2011, ISBN 978-83-930795-9-9

Do przeczytania. Joga i medytacja to jest dla mnie temat do zgłębienia. Wierzę, że jest to metoda na odnalezienie wewnętrznego spokoju, harmonii, bezpieczeństwa przy okazji dozy wysiłku. Tak to sobie wyobrażam. Przytoczę opis z okładki, bo jestem na razie z tego zielona ^^'
Opisuje zarówno techniki pracy z ciałem, umysłem, oddechem, czakrami, zasady medytacji, jak i zalecenia dotyczące właściwej diety i ziół.

 • Frawley David, Ranade Subhash, przeł. Boniszewska Anna, Ajurweda medycyną natury, Kraków, a-ajurweda.pl, 2013, ISBN 978-83-62957-03-3

Do przeczytania. Jest to podobno podręcznik, który jest wykorzystywany w europejskich i indyjskich kursach medycyny ajurwedyjskiej. Może być ciekawą lekturą. Omawia wszystkie aspekty ajurwedy: dieta, zioła, joga, medytacja. Wzbogacono o słownik terminów sanskryckich, ziół i leków ze szczegółowym opisem.

 • Chopra Deepak, Ajurweda. Tajemnice medycyny holistycznej, Gliwice, Helion, 2014, ISBN 978-83-246-8822-7

Do przeczytania. Autor jest uznawany za jednego z autorytetów ajurwedy. Książka nie jest w napisana w postaci podręcznika. Jest przewodnikiem i poradnikiem. Poradnikiem medycyny psychosomatycznej napisanym łatwym do zrozumienia językiem.

 • Kozioł Ewa, Piękna z natury: Obudź w sobie ponadczasową urodę, www.ZielonyZagonek.pl, 2014, ISBN 978-83-938207-1-9

Do przeczytania. Kilka słów o samej autorce. Blogerka na Zielonym Zagonku, lubiąca zioła i domowe przetwory. Dzięki artykułom w internecie i książkach uświadamiam sobie coraz bardziej, że konsument jest jak ten osioł, który podąża za marchewką. Jednak przynętą nie jest smaczna marchewka, tylko obietnice dotyczące wyimagowanego, idealnego piękna. Gdzie tu ajurweda? Pisze tak o tych relacjach, a nie doszłam jeszcze do innych rzeczy! Opisane są tu podstawy takie jak: Jaka dosza w tobie siedzi? Dieta dla dosz. Masaż ajurwedyjski. Joga. Przepisy na kosmetyki od proszku do zębów przez kremy do pielęgnacji piersi, ciała po odświeżający odstraszacz na owady :D + trochę informacji z dziedziny aromaterapii i medytacji. Bibliografia całkiem ciekawa, niektóre pozycje są mi znane ;)
Książka jest wydana własnym nakładem, niezależna od innych wydawnictw. W tym przypadku nie narzekam na cenę (37,40 zł). Druk kosztuje, pewnie państwo polskie odciąga jeszcze od tego podatki. Książkę możecie kupić z zalinkowanym Zagonkowym sklepiku.

 • Govindan S.V., przeł. Boniszewska Anna, Ajurwedyjski masaż leczniczy, Kraków, a-ajurweda.pl, 2010, ISBN 978-83-930795-0-6

Do przeczytania. Różne rodzaje masażu ajurwedyjskiego oraz produkty do masażu. Masaż leczniczy. Masaż duchowo-energetyczny brzmi znakomicie. Akupresura, refleksologia i joga. Szykuje się niezły podręcznik. Tylko na kim będę ćwiczyć? Nivellgionie, szykuj się :D

Tradycyjna Medycyna Chińska
Zaczęło się od zwykłej herbaty, zachwytem sędziwym wiekiem niektórych Azjatów przeszło przez zachwyt ajurwedą i skończyło się jak zwykle na książkach. Ziołolecznictwo też mają świetne!
Od lewej
 • red. Gao Duo, Medycyna Chińska, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2003, ISBN 83-200-2679-2

Do przeczytania/przejrzenia. Barwny, bogaty z ilustracje podręcznik omawiający przyczyny choroby oparte na żywiołach, ziołolecznictwo chińskie, leczenie żywnością (z tego co kojarzę to kuchnia 5 Przemian), Qi Gong i Tai Chi, akupunktura i akupresura. Wiecie, że dobry lekarz Medycyny Chińskiej na podstawie stanu języka może stwierdzić mniej więcej co pacjentowi dolega.

 • Qianliang Lin, Xiaoyi Chen, Leczenie herbatą: Naturalne remedia tradycyjnej medycyny chińskiej, Olesiejuk, 2014, ISBN 978-83-274-1092-4


Książka jest podzielona na dwie części: leczenie herbatą i leczenie mieszankami ziołowymi różne dolegliwości m.in. bóle głowy, otyłość, kaszel, astmę, poprawę wzroku.

 • O'Shaughnessy Michelle, Pielęgnacja skóry i ciała z wykorzystaniem tradycyjnej medycyny chińskiej, Warszawa, Wydawnictwa WSZKiPZ (Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia), 2011, ISBN 978-83-89678-70-6


Dobrze opisany podręcznik o podstawach TCM, ziołolecznictwie, akupresurze, akupunkturze, Qi Gong. Temat języka jest bardziej szczegółowo opisany niż w Medyzynie Chińskiej PZWL. Dokładniej są opisane meridiany poszczególnych narządów. Wiecie co mi jeszcze przypadło do gustu? Przepis na wywary i zupcie! :D Wzmacniające, dla kobiet po menopauzie, przeciwtrądzikowa (tak! zupa przeciwtrądzikowa!). Zapowiada się bardzo, bardzo ciekawie!


PS.
Podzieliłam czytadełka na kilka części, bo nie chcę Was zalewać toną informacji ;)

PS2:
Sprzedaję książkę Zioła z Apteki Natury (opisywałam tutaj)! Kupiłam Ziołowe Królestwo, które niestety jest większą i cięższą wersją tej książki ;/ Nie chcę mieć w domu dwóch prawie takich samych książek.
Stan oceniam na bdb+. Sprzedaję w cenie 34 zł + przesyłka Paczkomatem 9 zł. Link do ogłoszenia. Zapraszam do kontaktu przez olx :) Nieaktualne. Sprzedano.

4 komentarze :

 1. Widzę, że wiele jeszcze przede mną czytania i odkrywania tajników wiedzy:) Mamy podobne zainteresowania. Większości książek nie znam ale lubię taką tematykę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede mną też dużo. Żadnej z nich tak do końca nie przeczytałam :D

   Usuń
 2. a z innej mańki - prenumerata panacei chyba jest darmowa dla farmaceutów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A tego nawet nie wiem :o
   Jednak bym się chyba nie załapała - nie dość, że nie farmaceuta, a technik farmaceutyczny to jeszcze stażysta.

   Usuń

Proszę o nieobraźliwe komentarze. Obrażania nie popieram.
Nie chciałabym również SPAMu. SPAM jest dobry ze SPAMem wśród SPAMu, ale nie tutaj, więc komentarze z tego działu będą usuwane. Pod SPAM podchodzą również prośby o wspólną obserwację (i tak patrzę na blogi komentatorów - jeśli są).
Nie przejmujcie się, że od razu komentarze się nie wyświetlają - są weryfikowane.